Okullar açılıyor ama Kocaeli'de öğretmen yok!

Sayıştay’ın  Milli Eğitim Bakanlığı 2019 denetim raporuna göre en çok öğretmen açığı bulunan iller arasında Kocaeli 5’inci sırada yer alıyor

Okullar açılıyor ama Kocaeli'de öğretmen yok!
Editör: Mavi Kocaeli
07 Ekim 2020 - 16:38
Sayıştay’ın  hazırladığı Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 denetim raporuna göre,  Kocaeli öğretmen açığı bulunan kentler arasında 5’inci sırada yer alıyor. Raporda göze çarpan bir diğer konu ise, öğretmen dağılımındaki dengesizlik. Bu dengesizlik bazı kurumlarda fazlalık bazı kurumlarda ise öğretmen açığı olarak rapora yansıdı.

AÇIK SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULAMADI
Hazırlanan raporda, “Mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke geneli ve iller açısından birçok dengesizlikler bulunduğu ve bu dengesizliklerin süreklilik kazandığı, planlamadaki zafiyetler nedeniyle bir yandan öğretmen açığı sorunu çözüme kavuşturulamaz iken bir yandan da kısıtlı olan mevcut yetişmiş insan kaynağının ve buna bağlı olarak mali kaynakların verimli kullanılamadığı görülmüştür” ifadelerine yer verdi. 

KOCAELİ İLK 5’TE
Milli Eğitim Bakanlığı'nın en çok öğretmen açığı bulunan iller sıralamasında Kocaeli 5’inci sırada yerini aldı. Toplam 21 bin 671 öğretmen kadrosu bulunan Kocaeli’de 18 bin 643 öğretmen kadrosu bulunuyor. Kocaeli’de net öğretmen açığı Kocaeli'nde ise 2 bin 666 olarak belirtildi. Raporda sözleşmeli öğretmen sayısı da dikkat çekiyor. Kocaeli’nde 362 olarak kayıtlara geçti.

BİR ÇOK KURUMDA FAZLALIK VAR
Raporda dikkat çeken bir diğer husus ise bir çok kurumda öğretmen fazlalığı bulunması. “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik ile Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadroları belirlenmiş olmakla birlikte uygulamada norma aykırı atamalar nedeniyle birçok kurumda öğretmen fazlalığı, buna karşın birçok kurumda da öğretmen açığı bulunmaktadır. Söz konusu açık ve fazla, yer değiştirme suretiyle yapılan atama, ilk atama, sözleşmeli öğretmenlik ve ders ücreti karşılığı öğretmenlik gibi yöntemlerle dengelenmeye çalışılsa da mevcut dengesizliklerin önemli boyutlara ulaştığı görülmektedir” denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum