Reklam

Öğenciler gelmedi! Toplu taşıma hatları boşa çıktı

Üniversitelerin online eğitim ile devam etme kararı almasının ardından KOÜ'ye çıkan otobüs hatları iflas durumuna geldi

Öğenciler gelmedi! Toplu taşıma hatları boşa çıktı
Editör: Mavi Kocaeli
14 Ekim 2020 - 09:41

Kocaeli Üniversitesinde eylül ayında başlaması gereken eğitim koronavirüs engeline takılmıştı. Üniversitenin açılmaması Umuttepe’ye öğrenci taşıyan 33, 53, 23, 43, 133 gibi hatlarda koltukların boş kalmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıllarda bu dönemde üniversiteye günlük 50 bin öğrenciyi taşıdıklarını ifade eden Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “İzmit şehir merkezinin en yoğun hatları pandemi nedeniyle boş kaldı. Sadece Umuttepe değil, diğer meslek yüksekokullarına giden hatlarda da büyük sorun var” dedi.

İŞLER BÜYÜK ÖLÇÜDE DÜŞTÜ

Öğrenci hareketliliğin olmamasının ve ayakta yolcu alma sınırlamasının minibüsçü esnafının işlerini büyük ölçüde düşürdüğünü ifade eden Kurt, “Pandemi döneminde en çok mağdur olan sektörlerden bir tanesi de biziz. Genel manada günlük 600 bin olan yolcu taşıma sayımız 200 binlere kadar düştü. Biz diğer meslekler gibi iş yapamıyoruz deyip aracımızı kenara çekemiyoruz. Topluma hizmet ettiğimiz için sorumluluklarımız var. Yolcu olsun ve veya olmasın bizim durma şansımız yok. Koltukların hepsi boş olsa da saatinde otobüsün oradan geçmesi gerekiyor” dedi.

ÖĞRENCİLER HAREKETLİLİK GETİRİYOR

Süreci yakından takip ettiklerini ifaden Kurt, “Öğrencilerin şehir merkezine ve kente ciddi bir hareketlilik getirdiğini pandemi döneminde bu hareketliliğin durduğunu ifade eden Kurt, “Toplu taşımada ciddi bir yangın var. Sadece 3 aylık bir destek gördük. Fakat şuanda düşen gelirlerimiz karşısında ayakta durmaya çalışıyoruz. Süreci yakından takip ediyoruz fakat şuanda esnafın durumu perişan. İşlerimiz yüzde 60 seviyelerinde düştü” dedi.

ESNAF İCRADA

Kurt sözlerinin sonunda “Giderlerimiz aynı şekilde devam ediyor, hatta zaman zaman artıyor. Ama gelirlerimizde ciddi bir düşüş var. Bu dönemde zorda kalan esnaflarımızın 6 aracı icradan satıldı. Birçok esnaf da icrada. Biz bu dönemde ayakta kalmayı çalışıyoruz. Esnafımız evine ekmek götürebilmenin derdine düştü. Her şeye rağmen ayakta kalacağız. Esnafımız için ne yapabileceğimizi düşünüyoruz, buna yönelik adımlar atıyoruz ama bir an önce panedemi sürecinin ülkemiz için vatandaşımızın sağlığı için ekonomimiz için düzelmesini bekliyoruz” dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tahsin Sönmez
    2 hafta önce
    Sorun yok.Kazanamıyorsan gider başka bir iş yapar,ya da satar arabanı bir işe girer çalışırsın.Rızkını ararsın.Karamsarlığa gerek yok.Yakınmayla zaman kaybedilmez. soruna çare arayacaksınız.Ticaret hayatı Kumar gibidir.Kazanmakta var,kaybetmekte.