Reklam
Reklam

Nuh Çimento 3. çeyrekte rekor kar açıkladı

Nuh Çimento, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yılın 3. çeyreğinde rekor kar ettiğini açıkladı. 2020’nin 3. çeyreği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nuh Çimento CEO’su Kamil Gökhan Bozkurt

Nuh Çimento 3. çeyrekte rekor kar açıkladı
Editör: Mavi Kocaeli
10 Kasım 2020 - 11:59
Nuh Çimento, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yılın 3. çeyreğinde rekor kar ettiğini açıkladı. 2020’nin 3. çeyreği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nuh Çimento CEO’su Kamil Gökhan Bozkurt şu ifadeleri kullandı.
Türkiye Çimento Sektörünün Lideri olarak 2020 yılına damgasını vuran şirketimiz Nuh Çimento, geçen yıla göre cirosunu 981 Milyon TL’ den 1.206 Milyon TL’ ye artırmış ve yüzdesel olarak da %23 oranında ciro artışını sağlamıştır. Brüt karımız da ise bu artış 224 Milyon TL’den 403 Milyon TL’ye çıkarak %80’lik rekor seviyede bir artış olmuştur. Yılın 3. çeyreğinde EBITDA’mız ise %76 artışla 200 Milyon TL’den 352 Milyon TL’ye yükselmiştir.  EBITDA marjımızın Türkiye ortalamasının en az iki katına ulaşmasını bekliyoruz. 

BÜTÇENİN ÜSTÜNDE NET KAR RAKAMI
Nuh Çimento olarak 2020 yılının 3. çeyreğinde 475 Milyon TL net kar açıkladık. Bu net karın 196 Milyon TL’si %40,03 hissedarı olduğumuz Ünye Çimento’nun, Oyak Çimento çatısı altında birleşmesi sonucu elde etmiş olduğu %4,45 oranındaki Oyak Çimento hisselerinin gerçeğe uygun değeri ile arasındaki fark olarak yatırım faaliyetlerinden gelirler olarak yazılmıştır.  Yani Net dönem karımızı 196 Milyon TL’lik etkiden arındırdığımız zaman geçen yılın aynı dönemine göre %143 rekor artış ile 115 Milyon TL’den 279 Milyon TL’ye yükselerek bütçemizin çok üzerinde bir net kar rakamına ulaştık. Bu kar oranına ulaşmamızda, sektörde yaşanacak daralmayı önceden tahmin etmemiz ile yeni ihracat pazarları keşfetmemiz, projeksiyonlarımızı tam ve zamanında yapmış olmamız etkili olmuştur. 

ÜLKEMİZİN LİDER ÇİMENTO FABRİKASI
2018 Yılında yurtdışı ihracat oranımız toplam satışların %28’ini oluştururken uyguladığımız stratejiler ile 2019 yılında %70’e ve 2020 yılının 3. çeyreğinde ise %82’ye ulaşmıştır. Ayrıca ihracatın sağladığı nakit akışı ve döviz girişi ile finansal yapımızı daha da güçlendirmiş bulunuyoruz. 2020 yılının başlarından itibaren yaşanan pandeminin tüm olumsuzluklarına karşı Sağlık-Verimlilik-Karlılık Eylem Planımız ile maliyetlerimizi kontrol altına alarak en verimli üretim imkanlarını sağladık.  Fabrikamıza entegre limanımızın avantajını da kullanarak 2020 yılında sektörün en iyi finansal performansını sergilemiş bulunuyoruz. Dünya ve ülkemiz koronavirüs pandemisi etkisinde zor günler geçirirken Nuh Çimento olarak güçlü finansal yapımız, yüksek karlılığımız, üretim kalitemiz, çevreye ve insana olan duyarlılığımız ile ülkemizin lider çimento fabrikası olmayı başardık.  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum