Reklam

Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor

ABD’nin Houston kentindeki bilim insanları, kentteki Covid-19 salgınında iki ayrı dönemde yayılan virüs örneklerini karşılaştırdı. Araştırmada, kentte yayılan korona virüsünün zaman içinde daha bulaşıcı hale geldiği sonucuna varıldı.

Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor
Editör: Mavi Kocaeli
24 Eylül 2020 - 12:59

Araştırma, büyük bir kentte yayılan korona virüsünün iki ayrı dalga sırasındaki yapısının incelenmesi açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Araştırmada, 7 milyon nüfuslu Houston’da salgının ilk patlak verdiği dönemden ve son haftalardan elde edilen 5 bin virüs genomu incelendi. Araştırmacılar, kentteki ikinci dalgada görülen virüs suşlarının neredeyse tamamının mutasyon geçirdiği sonucuna vardı.

BULAŞICILIK ARTTI
Buna göre, kentte son dönemde yayılan virüsün, hücrelere bağlanarak insanları enfekte etmek için kullandığı ‘iğne’lerinin sayısı arttı. Araştırmacılar, kentte virüsün bu türünün hakim hale geldiğini ve bu sayede bulaşıcılığının arttığını belirtti. Bu nedenle, son dönemdeki hastaların viral yükünün ciddi oranda arttığı da aktarıldı.

DAHA ÖLDÜRÜCÜ OLDUĞU KESİN DEĞİL
Bununla birlikte, araştırmada ‘virüsün bu mutasyon nedeniyle daha öldürücü hale geldiğine’ dair herhangi bir bulgu elde edilmedi. Araştırmacılar, mutasyonun Covid-19 hastalığının şiddetini artırdığına dair yeterli kanıt bulunmadığını vurguladı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum