Milletvekili Şeker, bitiş tarihini açıkladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, İzmit çarşı içerisinde yer alan ve restorasyon çalışmaları devam eden Yenicuma Camii'nde incelemelerde bulunarak,”Camiimiz nasipse önümüzdeki Ramazan'a yetiştirilip vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak." dedi

Milletvekili Şeker, bitiş tarihini açıkladı
Editör: Mavi Kocaeli
16 Eylül 2020 - 16:37

İzmit çarşısının sembollerinden, Kocaeli'ye Osmanlı Dönemi'nden yadigâr kalan Pertev Mehmet Paşa diğer bilinen adıyla Yenicuma Camii, Padişah II. Selim'in ikinci veziri Pertev Mehmet Paşa adına, ölümünden sonra vasiyeti üzerine kethüdası Mimar Sinan tarafından yaptırılmış ve cami kitabesine göre miladi 1579 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde Cami ile birlikte sübyan mektebi ve hamam kalıntısı hala ayakta durmaktadır.

RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

İlimizde yapılan çalışmaları yakından takip eden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, geçtiğimiz gün Vakıflar 2.Bölge Müdürlüğü'nden gelen yetkililerle bir araya gelerek restorasyon çalışmaları devam eden Yenicuma Camii'nde incelemelerde bulundu.Yapılan hafriyat çalışmaları esnasında bulunan tarihi kalıntılar sonucu da çalışma süresi sekteye uğruyan Yenicuma Camii'nde şuan çalışmalar hızla devam etmekte. İç duvar ve dış duvar imalatlarının tamamlandığı camiide kurşun imalatları da minare etrafı dışında tamamlanmış durumda.

İNCE İŞÇİLİK VAR

Normal şartlar altında camii ön bahçesi içerisinde lavaboların yapılması planlanırken hafriyat çalışmaları esnasında bulunan tarihi kalıntılar sonrası projenin bu kısmından vazgeçildiğini ifade eden Kocaeli Milletvekili Şeker," Yapılan çalışmalar esnasında bulunan tarihi eserlerin Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Fakat kesin bir ifade ancak anıtlar kurulunun yaptıracağı incelemeler ve jeolojik testler sonucu söylenilebilir. Bugün İstanbul'dan gelen Vakıflar 2.Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle camiimizde yapılan çalışmaları yerinde inceledik ve restorasyon çalışmasında yetkililerin en ufak ayrıntıyı es geçmeyerek ince bir işçilik sergilediklerini gördük.

YORUMLAR

  • 0 Yorum