Reklam
Reklam

Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban Bayramı ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek?

Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban Bayramı ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek?
Editör: Mavi Kocaeli
17 Temmuz 2020 - 15:22


Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Vatandaşlar, Kurban Bayramı için planlarını şimdiden yapmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yapılan Bilim Kurulu toplantısından sonra bayramda bazı illerde sokağa çıkma yasağı olabileceğini açıklamıştı. İşte Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı ile ilgili son gelişmeler…Kurban Bayramı, bu sene 31 Temmuz'da başlayacak. Dört gün sürecek Kurban Bayramı'nda vatandaşlar, planlarını şimdiden yapmak istiyor. Ancak Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı hala belirsiz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bazı illerde kısıtlama olabilir açıklamasında bulunmuştu. İşte detaylar…KURBAN BAYRAMI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayramda il bazında sokağa çıkma yasağının olabileceğini aktardı. Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde; Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi konu. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde, ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüldü. Oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre, il hıfsısıhha kurulları kararları alma konusunda yetkili. Bu nedenle il bazında bazı kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yeniden konuşacağız.

Daha çok test, daha çok vaka saptar. Test sayısıyla yeni vaka sayısı arasındaki ilişki ise bire bir değildir. 15 Haziranda 1.592 vaka sayısına ulaştığımız gün de test sayımız 42.000 idi. Test sayısı ihtiyaca göre değişmektedir. Sonucu belirleyen tedbirdir. https://t.co/RVlhe7786O pic.twitter.com/Vp6rvd6RmK

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca)HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLABİLİR?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra il bazında corona virüsü verilerini de paylaştı. Bakan Koca, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'daki birçok ilde virüsün pik noktasına ulaşmadığını söyledi. Sağlık Bakanı, son üç gün ortalamalarına göre en çok ve en az vaka görülen illerin de şunlar olduğunu söyledi; *Son 3 gün ortalamasıyla, en çok vakanın görüldüğü 7 ili söylemek istiyorum: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu açıklamaları göz önüne alındığında, bayramda uygulanacak sokağa çıkma yasağının bu illerde olabileceği konuşuluyor.KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?2020 Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 31 Temmuz Cuma, bayramın 2. günü 1 Ağustos Cumartesi, 3. günü 2 Ağustos Pazar ve 4. günü ise 3 Ağustos Pazartesi günü kutlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum