KOÜ'de organ hırsızlığı iddiası Danıştay'a taşındı

Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin morgunda hayatını kaybeden kişilerin göz kornealarının izinsiz olarak alındığı iddiasıyla ilgili hukuki süreçte Danıştay, iddiaların yeterince araştırılmadığını belirterek soruşturmanın yeniden yapılmasına hükmetti.

KOÜ'de organ hırsızlığı iddiası Danıştay'a taşındı
Editör: Mavi Kocaeli
17 Eylül 2020 - 12:34

Kocaeli Üniversitesinde 2002 ve 2012 yılları arasında hastanede teknisyen olarak çalışan ve göz kornealarının alındığına şahit olduğunu ileri süren Celil Baş, söz konusu iddialarla ilgili açıklama yaptı. Baş,” Morgun içeresindeki otopsi odasında bulunan lavabo da bulaşıkları yıkamak için gittiğimde otopsi odasında doktorların sedyenin üzerinde cenazeye işlem yaptıklarını gördüm. Beni görür görmez çıkmamı istediler” dedi


Konu hakkında detaylı açıklama yapan Celil Baş şu ifadeleri kullandı: Kocaeli üniversitesi araştırma ve uygulama hastanesinde 2004/2012 yılları arasında temizlik personeli kadrosuna görev yaptım. Görev yaptığım yıllar içerisinde dönem dönem morg biriminde gelişen olaylara şahit oldum. Morg biriminde göz doktorların personel giriş kapısından değil de, morgun içinden açılabilen ve cenazelerin teslim edildiği arka kapıdan girmeleri dikkatimi ilk çeken durumdu. Yine bir gün personel arkadaşlarla morg biriminde çay kahve muhabbeti yaptık ve bulaşıkları yıkamak için morgun içeresindeki otopsi odasında bulunan lavabo da bulaşıkları yıkamak için gittiğimde otopsi odasında doktorların sedyenin üzerinde cenazeye işlem yaptıklarını gördüm. Beni görür görmez çıkmamı istediler. Şahit olduğum bu durumu orada çalışan personellerle de paylaştım.

VİCDANEN RAHATSIZ OLDUK
Bu duruma dönem dönem personel arkadaşlarında şahit olduğunu öğrendim. 2011 yılının kasım ayında morg biriminde görevli memur Yalçın Gül’ e durumu anlattık. Kendisi de bu olayla çok ciddi şekilde ilgilendi ve morgda olayı araştırdı. Daha sonra hastane yönetimini haberdar etti. Yönetimle yapılan görüşmede, "durumdan haberdar olduklarını, yasal olmayan bir uygulama yoktur" dediklerini; bize aktardı. Vefat edenlerden kayıtsız bir şekilde kornea alımı ve bundan cenaze yakınlarının bilgisinin olmayışı bizlere doğru gelmedi. Görgü tanıkları olarak vicdanen rahatsız olduk. Şahit olduğumuz bu olaylarla ilgili çevremize haberdar ederek, hukuki durumunu araştırarak ve görgü tanıklarının rızasını alarak yaşananları Cumhuriyet başsavcılığına ihbar ettim. Bu dosyada olaya şahit olan bizlerin hiçbir şahsi menfaatimiz yoktur. Tamamen kamu menfaati söz konusudur.

ORGAN TİCARETİ 
Eğer ki yasadışı yollarla cenazelerin korneaları alınmış ise "nakledilen kişilere göz nuru dağıtılmış, bu sevaptır" denilemez kornealarla ilgili internette ve piyasada 250.000 tl gibi alt rakamlarla satın alınan ve müşterisi bulunan korneaların ve organ ticaretinin yasadışı örgütlerin elindeki en önemli gelir kaynaklarından biri olduğu tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Bu olayla ilgili savcılık haricinde Türkiye büyük millet meclisi dilekçe başvuru komisyonuna şikayet dilekçesini verdim. Şu ana kadar tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadığı gibi herhangi bir soruşturmada açılmadı. Halbuki kamu ve devletin bekası ile ilgili her türlü şikayet resmi makamlar tarafından titizlikle soruşturulmalı ve araştırılmalıdır. Nitekim bu konunun üniversite de dillendirilmesinden üç ay sonra hastane yönetimince olayın yaşandığı morg birimine özel düzenekli gizli kameralar kurdurularak bizleri sistem dışına çıkarmak, olayları örtbas etmek yoluna gitmişlerdir.

CEZA ALDILAR

Gizli kamera çekimlerini yaptıran, kayıt altına alan ve 2012 mayıs ayında müdür odasında beni tehdit ederek ıstıfaya zorlayanlar, kayıtsız kornea alımını bilen ve göz yuman kişilerdir. Bu tezgahı kuran hastane başhekimi ve iki müdür ceza mahkemesinde yargılanmış ve özel hayatın gizliliğini ihlal ve görevi kötüye kullanmaktan ayrı ayrı ceza almışlardır. Yukarıda izah etmeye çalıştığım olaylar tamamen doğrudur. Olayın ortaya çıktığı 2011 yılından bugüne kadar dilekçede belirtilen deliller hiçbir şekilde araştırılmadan, sahsım ve tanıklarım dinlenmeden olayın kapatılması ve bireysel menfaat yoktur denilmesi dosyanın örtbas edilmesi demektir.

DANIŞTAY SORUŞTURMACI ATADI

Kocaeli üniversitesi yönetimi Kocaeli 2. İdare mahkemesi ve bölge idare mahkemesinin kararına rağmen iki defa soruşturmayı kapatarak men-ı muhakeme kararı vermiştir. Israrla konunun takipçisi olmamız ve konuyu danıştaya taşımamız neticesinde, Danıştay ilgili dairesi Kocaeli Üniversitesi yönetimine tokat gibi cevap vererek; yasa ve mevzuatlara uygun soruşturulma yapılmadığını, dosyada beyan edilen suçlamalarla ilgili belge, bilgi ve ifadelerini ivedilikle araştırılmasını, men- muhakeme veya lüzum-u muhakeme kararının bu çerçevede verilmesini karara bağlamıştır. Kocaeli Üniversitesi, nin atamış olduğu soruşturmacının yapacağı soruşturma ve inceleme sonucunu beklemekteyiz. Çıkacak sonuca göre hukuki süreci takıp ederek, buna göre hareket edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızı sunarız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum