KOÜ'de 10 yıldır öğrenci yok!

Sayıştan denetimi sonrası hazırlanan rapora göre her yıl bünyesine yeni bölümler katan Kocaeli Üniversitesi'nin bazı bölümlerinde, on yıldır öğrenci olmadığı, binaların atıl durumda kaldığı belirtildi

KOÜ'de 10 yıldır öğrenci yok!
Editör: Mavi Kocaeli
06 Ekim 2020 - 10:57 - Güncelleme: 06 Ekim 2020 - 11:13

Kocaeli Üniversitesi bu yıl itibariyle 81.877 öğrenci sayısına ulaştı. Her geçen yıl büyüyen ve gelişen KOÜ'de bazı bölümlerin artık öğrenci almayışı sebebiyle 2010 yılından bu yana hiç kullanılmayan binalar olduğu ortaya çıktı.

ÖĞRENCİ YOK
Sayıştan denetimi sonrası hazırlanan rapora göre, üniversite bünyesindeki Ulaştırma Yüksekokulu ile Kandıra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun öğrencisinin bulunmadığı, lisans eğitiminin yapılmadığı tespit edildi. Ulaştırma Yüksekokulunun 2014, Kandıra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun 2010 yılından bu yana öğrencisi olmadığı ve fiilen eğitime başlayamadığı belirlendi.  

ATIL DURUMA GELDİ
Raporda yer alan tespitlere göre, İhtiyaçlar gözetilmeden fakülte açılması, fiilen atıl duruma gelen fakültenin kapatılmaması ve cari giderlerinin ödenmesine devam edilmesi, kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmamasına yol açmaktadır. İhtiyaçlar ve mevcut koşullar gözetilerek kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ve gerekli önlemlerin alınması açısından mevcut durumun Yükseköğretim Kuruluna da sunularak değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmekte olduğu ifade edildi.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüsnü Kaya
    1 hafta önce
    Burada görevli memurlara dava acılacak mı? Bunu denetlemeyenler oluşan toplam kamu zararını şahsi malvarlıkalrıyla odeyeceklermi? yani kim nasıl ceza alacak