Reklam

Korkunç cinayetin detayları ortaya çıktı! İşkence ederek öldürmüşler

21 Ocak tarihinde TEM Otoyolu Kartepe Tepetarla mevkiinde battaniyeye sarılı şekilde bir ceset bulunmuştu. Olayın ardında soruşturma başlatan polis ekipleri, cesedin Pakistan uyruklu Moniul İslam adlı bir kişiye ait olduğunu belirledi. Soruşturmayı derinleştiren ekipleri cinayet zanlısı 6 kişiyi yakalandı.

Korkunç cinayetin detayları ortaya çıktı! İşkence ederek öldürmüşler
Editör: Mavi Kocaeli
09 Ekim 2020 - 14:02
Kocaeli Cumhuriyet tarafından olayla ilgili iddianame hazırlandı. “Kişiyi Hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Kasten öldürme” suçlamaları ile Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.  

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER
İddianamede, ATK raporuna göre maktul İslam’ın ölümünün: ağız burun tıkanması, boyuna ve göğüse baskıya bağlı ve buna bağ tatbikine bağlı mekanik asfiksi sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi. Sanıkların ilk sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi: “Şüpheli S.H’nin alınan savunmasında; Ocak ayı içerisinde tam tarihini hatırlamadığı bir gün M.H ile birlikte evde bulundukları esnada A.U.,  S.M ve soy İsmini bilmediği E. isimli şahısla birlikte maktulün geldikleri, gece evde kaldıkları, sabah ise A., S. ve E.'nin maktulün kafasına ve vücudunun çeşitliği yerlerine tekme ve yumruklar ile vurdukları, kendisinin de maktule bir kaç tokat attığını, A., S. ve E.’nin ise maktulü yaklaşık iki gün darp etmeye devam ettikleri ve maktulün evde öldüğü devamında A. ve E.’nin cesedi taşımak için kendisinden yardım istediklerini, kendisinin R.'yi aradığı ve ‘Sen nasılsa memlekete gidiyorsun cesedi yol kenarında bir yere atarsın’ dediği, R.'nin ise kabul ettiği. 1800TL para karşılığı R.’nin cesedi teslim aldığını fakat cesedin taşındığı esnayı görmediğini beyanla üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.”  

YOLDA BİR YERE ATARSIN
Şüpheli R.Ş. savunmasında ise, “S.'nin İçerisinde ne olduğunu söylemediği bir emanetin olduğunu, emaneti de yolda giderken bir yere atarsın, bunun karşılığında da sana 1000 TL para veririm dediği, Rıza'nın kabul ederek S.’nin ikametine gittiği, burada S. ve isimlerini bilmediği iki kişinin battaniyeye sarılı bir poşeti araca koydukları, kendisinin de 1000TL alarak yola çıktığı ve hatırlamadığı bir yerde poşeti araçtan attığını beyanla üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği” bilgisi yer aldı.  Şüpheli A.U. savunmasında, S.H., M.H., M.M.R, M.S ve E. isimli şahısla kaçak yollardan Avrupa'ya gitmek için adını İslam olarak bildiği maktulün evine gittiklerini, burada İslam'ın tanımadıkları adamlarının kendilerine saldırması üzerine E.nin İslam'ın kafasını duvara vurmak suretiyle öldürdüğünü, sonrasında maktulün ellerini ve ayaklarını karnına doğru çektirerek   sonrasında evin içerisinde bulunan siyah renkli büyük battaniye tarzında bir örtüye sardıkları, cesedin taşınması İçin S.ye para verdiğini ve fakat cesedin taşınması anında olay yerinde olmadığını anla üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği bilgisi yer alddı.  

"OLAYDAN HABERİM YOK"
Şüpheli M.H alınan savunmasında ise hiçbir suçlamayı kabul etmedi. M.H., S.H. ve M.M. isimli şahıslarla aynı evde kaldıklarını. A.U. R.Ş ve maktulün S.’nin arkadaşları olduğu ve misafir olarak birlikte evlerine geldiklerini alkol aldıklarını, olaydan yaklaşık 5 gün önce yine birlikte evlerine geldiklerini ve bu süre zarfında S.'nin odasında kaldıklarını, bu süre zarfında herhangi bir kavga gürültü sesi duymadığını, herhangi bir ceset görmediğini. Taşınmasına yardım etmediğini bu sebeple ürerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Şüpheli M.M.R.’de cinayeti görmediğini belirterek,  alınan savunmasında özetle: S.’nin ev arkadaşı olduğunu, misafirleri geldiği için S.'nin kendisinden içki almasını istediğin, A. ile S.’nin verdiği paralar ile içki aldığını, eve döndükten sonra S.'nin kendisini gönderdiğini, evde kimin olduğunu, kavga olup olmadığını, cinayet işlenip görmediğini, ceset taşımadığını beyanla üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.  


BOĞAZINA İP DOLAYARAK KATLETTİ
Şüpheli S.M. ise alınan ifadesinde cinayeti tüm çıplaklığı ile açıkladı. S.M., savunmasında, E. ve adını M. olarak bildiği maktul ile birlikte S.'nin evine gittikleri, sonrasında A.’nın da geldiği ve göçme kaçakçılığı işi hakkında konuşurken taraflar arasında tartışma çıktığı, E.nin ‘M.’yi öldüreceğiz sen de yardım edeceksin yardım etmezsen seni de öldüreceğiz. Yardım edersen seni yurtdışına göndereceğim’ demesi üzerine S.'nin yardımı kabul ettiğini. H., A., S., ve E. ile birlikte maktul İslam’ı darp etliklerini, sandalyeye bağladıklarını ağzına bez soktuklarını ve koli bandı ile ağzım bantladıkları, ertesi gün ise maktulü sandalyeden indirerek sırı üstü yere yatırdıkları, ayaklarını ve ellerini birbirine bağladıkları, şüpheli S.'nin maktulün hareket etmesini engellemek için maktulün ayaklarını tuttuğunu A.’nın ise belinden tuttuğunu E.'nin de kolları ile maktulün göğsüne ve ağzına bastırdığı, H.'nin ise maktulün kafasını kendi diziyle bastırarak boğazına ip dolayarak bağladığı, maktulün çırpındığı ve fakat kurtulamadığını, sonrasında çöp poşetine koyduklarını, ancak taşınmasını görmediğini beyanla üzerine atılı suçlamayı ikrar etti.


ÇÖP POŞETİNE KONULMUŞ
İddianamede, tüm soruşturma evrakı kapsamı bir bütün olarak ele alındığında; Süpheliler A.U., M.H., M.M.R, R.Ş., S.H.,S.M hakkında Maktul İslamı, Fatih İstanbul'da bulunan konutta ellerini ayaklarını bağlayarak ağzını kapatmak ve darp etmek suretiyle ‘Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılıma suçunu işledikleri, ATK raporuna göre ağız burun tıkanması, boyuna ve göğüse baskıya bağlı ve buna bağ tatbikine bağlı mekanik asfiksi sonucu yaşamını yitirdiği tespit edilmesi karşısında maktulün şüpheliler A.U., M.H., M.M.R., S.H.,S.M çöp poşetine konularak şüpheli R.Ş.’ye ait araca taşınması ve R. tarafından maktulün bulunduğu alana atılması süresince geçen zaman diliminde yaşıyor olabileceği birlikte değerlendirildiğinde şüpheliler A.U., M.H., M.M.R, R.Ş., S.H.,S.M hakkında ‘Kasten Öldürme’ suçlarından cezalandırılması istendi. Sanıkların yargılanmasına ilerleyen günlerde Kocaeli 7.Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum