Kocaeli'deki o lise zorla kayıt parası mı alıyor ?

Kocaeli'deki o lise zorla kayıt parası mı alıyor ?
Editör: Mavi Kocaeli
25 Ağustos 2020 - 08:59 - Güncelleme: 25 Ağustos 2020 - 09:15

Darıca Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi’ne öğrencisini kayıt yaptırmaya giden veli, şok bir olayla karşılaştı. Okuldaki görevli memurun kayıt parası adı altında 150 TL istediğini ve ücretin getirilmediği takdirde evraklarının bekletileceğini iddia etti. İşte gündeme bomba gibi düşen öğrenci velisinin o iddiası;
“Bugün kardeşimi Darıca Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi'ne kaydını yaptırmaya gittim. Memur adı altında biri okul kayıt parası olarak 150 lira istedi. Bu tarz şeylere rastladığımız için vermeyeceğimizi söyledik. Özel okula değil devletin bize ücretsiz olarak sunduğu okula yazdırıyoruz çünkü. Kadın o kadar zorladı ki artık ‘Getirmek zorundasınız, okul açılacağı belli değil 21’inden önce kesin getirin, belgenizi bekletiyorum bu hafta içinde getirin öyle onaylayayım vb...’ cümleler kurdu. 
Yanımızda ki amca emekli olduğunu şu an yanında para olmadığını söylediğinde kadın güldü ve ‘Çocuk hiç mi okul için para biriktirmedi, günde 2 lira koysa şu an parası vardı.’ tarzında hiç hoş olmayan sözler söyledi. Yakışıyor mu 150 lira için bir emekli amcaya bunları söylemesi? Vermek zorunda mıyız? Ailemin çalıştığını bu yüzden benim kaydettirmem gerektiği söyledim ve parayı ancak okul açılınca çocuk getirir dedim. 
Kardeşime dönüp ‘Abdi ipekçi Mahallesi yakın sen getirirsin bu hafta’ dedi. Bu insanlar memur adı altında Milli Eğitim Bakanlığı'nı, devleti ve daha birçok şeyi lekeliyor. Bu yaptığınız yasal değil. Bizden her türlü vergi kesip (hakkınızdır) bir de ücretsiz olarak sunduğunuz okullardan neden para toplanıyor? Bizim hakkımız değil mi ücretsiz eğitim? Biz birilerinin ceplerini doldurmak için mi çalışıyoruz. 
O insanın işinden olmasını istemem normalde ama böyle milletin hakkına girecekse ki giriyor, işinden uzaklaştırın veya bunu durdurun. Ben kardeşimi o zihniyetteki insanlara teslim etmek istemiyorum. Yardımcı olun lütfen. Bu işin peşini bırakmayacağım. 
Bizden istenilen şeyler;3 top A4 kağıdı, 2 tane Mavi telli dosya, 2 kutu Mavi ve kırmızı tahta kalemi ve 100 TL olarak vereceğimiz pul parası (bunu kesinlikle para istiyorlar pul olarak değil, buradan bile para topladıklarını anlayabilirsiniz aslında.) bunları vermiyorsak 150 liraya kapatacaklarını söyledi. Söyleyeceklerim bu kadar lütfen ne gerekiyorsa yapın.

Kaynak: Hedef Gazetesi


YORUMLAR

  • 0 Yorum