Kocaeli'de yeni Korona yasakları!

Kocaeli Valiliği tarafından yayımlanan Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı güncellendi.

Kocaeli'de yeni Korona yasakları!
Editör: Mavi Kocaeli
31 Ağustos 2020 - 13:37

Kocaeli Valiliği tarafından yayımlanan Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı güncellendi. ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ bölümü ve ‘Korona Virüs Testi ve Numune Alma’ İşlemlerine yönelik yeni kararlar açıklanırken, düzenlenecek olan organizasyonlarda yasak olan yeme-içme, bir saat süreyle serbest oldu.

KOCAELİ DÜĞÜNLERİNDE MÜZİK YASAK

Kocaeli Valiliği tarafından daha önce yayımlanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nda yasak olan düğün, nişan, sünnet organizasyonlarında yiyecek ve içecek ikramları değiştirilerek yemek ikramının 1 saat içerisinde tamamlanmasına karar verildi. İnsanların ortamdaki gürültü nedeniyle birbirini duymaması ve yüksek sesle konuşmalarına bağlı damlacık yoluyla koronavirüsü bulaş riski artacağı gerekçesiyle bu süre zarfında canlı müzik dahil herhangi bir müzik icra edilmesi yasaklandı.

KOCAELİ DÜĞÜNLERİNDE YEMEK YASAKLARI

Yemek salonuna tüm davetliler maske ile girecek ve yemek dışında da maskelar çıkartılmayacak. Sağlık müdürlüğü yetkililerinin düğüne gelen kişilerin temaslarını izlemelerine yardımcı olması için düğüne davetli tüm katılımcıların adları ve iletişim bilgileri en az 14 gün boyunca işletme yetkililerince saklanacak.

KOCAELİ SAĞLIK TESİSLERİNDE SAĞLIKÇI ZORUNLU

Kocaeli’de Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde, ikamet adresi yurtdışında olan misafirlerin talebe bağlı olarak korona virüsü testi yaptırabilmeleri çin eğitim almış sağlık personeli bulunacak veya yetkin bir sağlık kuruluşu ile anlaşmalı olarak hizmet verilecek. Tesislerde çalışacak sağlık personeli sayısı her gün hizmet verecek şekilde tesis kapatasine uygun olarak belirlenecek.

KOCAELİ’DE KAYMAKAMLIKLARLA KOORDİNELİ ÇALIŞILACAK

Kocaeli’de tesiste numune alma işlemlerinin koordinasyonundan sorumlu, ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde olacak irtibat kişisi belirlenecek. Kaymakamlıklara tesis işletmesi tarafından irtibat kişisi, numune alan personel adları ve bu personelin iletişim bilgileri bildirilecek. İrtibat kişileri, tesiste hasta misafir çıkması halinde durumu ilgili kaymakamlıklara bildirecek, misafirin sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi ve izolasyonu sürecini de yönetecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum