Kocaeli'de sağlık çalışanlarından tehdit iddiası

Kocaeli Devlet Hastanesinde anestezi teknisyeni olarak görev yapan ve usulsüz olarak nitelendirdikleri görevlendirmeler ile ilgili görüşmeye gittikleri il Sağlık Müdürlüğünde müdür yardımcısı tarafından tehdit edildiklerini iddia eden sağlık çalışanları adına, Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı açıklama yaptı.

Kocaeli'de sağlık çalışanlarından tehdit iddiası
Editör: Mavi Kocaeli
18 Ağustos 2020 - 10:42

Olayla ilgili açıklamada bulunan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “çalışanlarının salgın süreci ile ilgili kahramanlıklarına tüm Türkiye şahittir. Fakat her ne hikmetse bazı hastanelerimizde usule aykırı görevlendirmeler yapılarak sağlık çalışanları zor durumda bırakılmakta, haksızlığa uğramaktadırlar. Haksız ve hukuksuz uygulamaların müsebbibi kamu idaresinde Liyakatsiz ve ehliyetsiz şahsiyetlerin bürokraside istihdam edilmesidir. Devlet terbiyesi almamış bu şahsiyetler kurumları istedikleri gibi yöneteceklerini sanmakta, adeta kendilerini orta çağdaki derebeylerinin yerine koymaktadırlar.  Bunun en son örneklerinden biri Kocaeli Devlet hastanesinde yaşanmıştır. Anestezi Teknisyenleri görev tanımlarına aykırı bir şekilde sürüntü almak için görevlendirilmişlerdir. Ateş ölçümü yurtta nöbet tutmak gibi görevleri yapmaları da sözel olarak tebliğ edildiği görülmüştür”

 

 

BASKI VE TEHDİT İDDİASI

 Anestezi Teknisyenleri sorunlar hakkında Sağlık Hizmetleri Müdürü ile görüşmeye  gittiklerinde meydana gelen olaylara değinen Çeker, “Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı da odada bulunmaktadır.  Görüşme esnasında usulsüz görevlendirmeyi kabul etmeyen anestezi teknisyenlerine hukuk ölçüsünde işlem tesis etmek yerine “Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Anestezi Teknisyenlerinin verilen görevlendirmeleri kabul etmedikleri takdirde farklı uygulamalara tabi tutulacaklarını ve değişik yaptırımların kendilerine uygulanacağını” söyleyerek baskı kurmuş ve tehdit etmiştir. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün söz hakkı sahibi olduğu yerde, Müdürü yok sayarak çalışanı tehdit etme cesareti alan liyakatsiz ve ehliyetsiz Müdür Yardımcısı bu gücü nerden almaktadır. Bir ata sözü derki "Ayaklar baş, başlar ayak olmuş; ben derdimi gidip kime anlatayım." Der tamda Kocaeli devlet hastanesini anlatmaktadır.  Buradan bir kez daha vurgulamak isteriz ki hiçbir çalışanı, mevzuatı esneterek, es geçerek hukuksuz işler ile çalışanı görevlendiremezsiniz. Burası kanun devletidir, makamı, mevkisi ne olursa olsun kendi kafasına göre çalışanlara usulsüz görevlendirmeler yapamaz. Ayrıca her çalışanda hakkını hukukunu arar, itirazını da yapar. “

 

 

BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

 Çeker açıklamasının devamında  İl Sağlık Müdür Yardımcısının yaptıklarına değinerek “Fakat ne hazindir ki hastanede sorun çözmesi gereken bir idareci çalışanların konu ile ilgili itirazı ile karşılaştığında çözüm üreteceği yerde tehditkar bir tavır takınarak çalışanlara aba altından sopa göstermiştir. Yaşanan bu çirkin olay sağlık çalışanları tarafından tutanak altına da alınmıştır.Kurumu devletin kurumu gibi görmeyip babasının çiftliği zannedenlere had ve hudutlarını hatırlatıyoruz. Bu haddini bilmeyen devlet terbiyesinden yoksun Müdür Yardımcısı hele birde sarı sendikanın yönetim kurulu üyesi ise vay geldi kurumda görev yapan sağlık çalışanlarının başına sağlık çalışanın hak ve hukukunu koruması gereken kişi hem usulsüz uygulama yapacak hem de çalışanı tehdit edecek, bu davranışı orta çağdaki derebeyleri bile ahalisine reva görmezdi.  Türkiye cumhuriyeti Hukuk Devletidir. Kurumlar mevzuatlar doğrultusunda yönetilir. Makamlar sizin hizmet etmeniz içindir, zulüm aracı olarak çalışana karşı kullanmak için size tahsisi edilmemiştir. her iki meselede de gerekli şikâyetlerimiz üst mercilere yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Tüm platformlarda da bu işin peşini bırakmayacağız.  Hukuksuzluk, haddini aşmak kimsenin yanına kalmaz, hele ki şu salgın döneminde kahraman sağlık çalışanları ile uğraşanların hiç yanına koymayız. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız” dedi.

 

Kaynak: Demokrat Kocaeli

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum