Reklam

Kocaeli'de mezarlıklar doldu

Kocaeli Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü’ne bağlı mezarlıklarda bu yıl 10 bin 722 kişi defnedildi. 2019 yılında defin sayısı 9 bin 131’di. Ölüm oranlarındaki yüzde 17’lik artışın en önemli nedeni, koronavirüs pandemisi.

Kocaeli'de mezarlıklar doldu
Editör: Mavi Kocaeli
30 Aralık 2020 - 10:29
Kocaeli’de vatandaşlara yönelik hizmetler arasında en fazla beğenilenlerin başında cenaze hizmetleri geliyor. Bu hizmet, Kent Mezarlığında bulunan Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından veriliyor. Özellikle pandemi sürecinde büyük bir özveri ile çalışan Mezarlıklar Müdürlüğü, 12 ilçede hizmet veriyor. Yıl biterken, kent genelinde vefat edenlerin sayısı da netleşmeye başladı.

10 BİN 722 DEFİN
Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü'nün 41 araç filosuyla, hava ulaşımı da dahil olmak üzere; 2020 yılındaki 12 aylık sürede il içi ve il dışı olmak üzere 10 bin 722 cenaze defini sağlandı. Geçtiğimiz 2019 yıl 12 aylık sürede ise 9 bin 131 kişinin defini sağlandı. Yani, bir yıldaki ölüm oranı artışı yüzde 17 oldu. Yetkililere göre bu rakamın artmasındaki en önemli faktör, mart ayından bu yana ülkemizde de görülmeye başlanan  koronavirüs pandemisi. Yüksek göç ve nüfus artışı da tetikleyen diğer faktörler olarak öne çıktı.
 
ÜÇ MEZARLIK DOLDU
İzmit merkezde bulunan Asri, Bağçeşme ve Hatipköy Mezarlıkları dolduğu için sadece eskiden yer sahibi olanlar defnediliyor. Tavşantepe Mezarlığı yüzde 70, ilimizin en büyük mezarlığı ve uzun yıllar kullanılacak olan Kent Mezarlığı ise yüzde 10 doluluk oranına sahip. Kente yaklaşık 20 yıl yetecek kadar mezarlık alanı bulunuyor. Ancak Mezarlıklar Müdürlüğü,  pandemi döneminde vefat sayıları arttığı için tedbiren rezerv mezar alanları oluşturdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum