Kocaeli'de işçiler 48 gündür eylemde!

Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten çıkarılan Özer Elektrik işçileri 48 gündür oturma eylemi yapıyor.

Kocaeli'de işçiler 48 gündür eylemde!
Editör: Mavi Kocaeli
12 Eylül 2020 - 13:16

Dilovası’nda bulunan Özer Elektrik fabrikasında çalışan 10 işçi, Birleşik Metal İşçileri Sendikasına (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için 27 Temmuz’da işten çıkarıldı. İşçiler, bunun üzerine fabrika önünde oturma eylemine başladı. İşçiler, her gün sabah saatlerinde mesainin başlamasıyla eylem alanına geliyor ve fabrikanın boşalmasının ardından evlerine dönüyor. Eylem boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kalan işçiler, işe geri alınana kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtiyor.

"EMEK HIRSIZLIĞI YAPILIYOR"

İşten atılanlardan Yusuf Çakır, çalışmaya başladığı günden bu yana mesai ücretlerinin sigortaya gösterilmediğini belirtti. Çakır, bunun hem kendilerine hem de devlete zararı olduğunu işverene bildirdiklerini, fakat işverenin mesailerini yatırmayı kabul etmediğini söyledi. Mesailerin yatırılmasını talep ettiklerinde işverenin kendilerine, “Fazla mesai ücretini devlete yatırmadığımızdan dolayı yaklaşık 18 bin lira net karımız var” dediğini aktaran Çakır, “Bu devleti dolandırmaktır. Burada tamamen vergi kaçakçılığı ve emek hırsızlığı yapılıyor. Bunun gibi çevrede bir sürü rma var” dedi.

"HAKARETE UĞRADIK"

Yaşanan sorunlara sendikalı olarak çözüm aradıklarını ifade eden Çakır, işverenin sendikalı olduklarını öğrendiğinde işlerine son verdiğini kaydetti. 2 aylık mesai ücretlerini ve aylıklarını da alamadıklarını belirten Çakır, işverenin bu duruma ilişkin “Kesinlikle bunları vermeyeceğiz, hukuken yolunuz açık” dediğini dile getirdi. Çakır, yapılanların hukuksuz olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ancak hakarete maruz kaldıklarını söyledi.

"DİRENMEK ZORUNDAYIZ"

“Emeğimize, çocuğumuzun geleceğine ve geleceğimize sahip çıkmak için direniyoruz” diyen Çakır, “Bu direnişin sonunda kazanma şansımız var. Bireysel olarak haklarımızı alamayız. İşçi sınıfı olarak haklarımızı aramamız gerekiyor” diye konuştu. Çakır, koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde işten çıkarılmaların durdurulması gerektiğine işaret ederek “Bir seçmen olarak bundan sonra seçim zamanı kapımıza gelen bütün siyasi partilere mesafeli yaklaşarak, ‘Benden oy istiyorsunuz ama işçilere ne vadediyorsunuz, parti politikanızda neler var’ diye soracağım. Vatandaşlar olarak bunu sorgulamamız lazım, sorgulamazsak bugün burada, yarın bir başka rmanın önünde direnişe devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"480 GÜN DE OLSA DİRENECEĞİZ"

İşten çıkarılan Suat Güneş ise maaşlarının asgari ücret kısmının bankaya yatırıldığını, bu duruma itiraz etmek için sendikaya üye olduklarını belirtti. Anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldıklarına dikkati çeken Güneş, işten çıkarılmadan önce işverenin kendilerine, “Sizi öyle bir suçtan atacağım ki bundan sonra hiçbir yerde iş bulamayacaksınız” dediğini aktardı. Güneş, “Biz yılmadık. 48 gün değil 480 gün de olsa kapının önünde durmaya devam edeceğiz. Hakkımızı arayacağız. Çünkü biz İMES’te bir kıvılcım yaktık, bundan sonra bütün fabrikalarda sendikalaşmanın önünü açmış olacağız” diye konuştu.

DİRENİŞ ALANINA HAYVAN PİSLİĞİ

Zor şartlar altında direndiklerini söyleyen Güneş, "Bulunduğumuz yeri tamamen brandalarla çevirdiler. Oturduğumuz yere akşam biz gittikten sonra hayvan pisliği döktüler. İşyerinde sendikalı olan arkadaşlarımıza amansız bir baskı ve zulüm var. Eski askeri, idari amir olarak işe aldılar. Arkadaşlarımız aileleri üzerinden baskı yapılıyor. Bu durumda bile ne işyerinde ne de kapı önünde kırılmamız olmadı. Sonuna kadar direneceğiz. Çünkü haklıyız, hakkımız olanı istiyoruz” dedi. Güneş, tüm işçilere, “Sendikalaşmaktan korkmayın. Sendika bizim anayasal hakkımızdır. Tek başına bir şey yapamayız, birleşe birleşe kazanacağız” çağrısı yaptı.

"SENDİKA HAKTIR"

Yaşar Akgün de işyerindeki arkadaşlarının da kendilerine destek olduğunu kaydetti. İşverenin idari amir olarak işe aldığı askerin, fabrikalardaki sendikaları bitirmek için çalıştığını kaydeden Akgün, baskılara dayanamayan bazı arkadaşlarının sendikadan istifa ettiğini fakat geri kalanların mücadelede dinç olduklarını söyledi. Akgün, “Herkes destek veriyor, bundan dolayı sevinçliyiz. Özer Elektrik işçileri bir ilki başarmıştır. Burada bir kıvılcım yaktık umarım bu katlanarak gidecek” dedi. Tüm işçilerin manevi desteğini isteyen Akgün, “Kimse yılmasın. Sendika haktır, verilmez, alınır” ifadelerini kullandı.  Evrensel

YORUMLAR

  • 0 Yorum