Kocaeli'de çok bina yıkılacak!

Giresun'daki sel felaketinin ardından gündeme gelen doğal afet yasası için hazırlıklar başladı. İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışma ekibi kuruldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz günlerde duyurduğu 'Fay Yasası' çalışması ile ilgili detaylara da ulaşıldı

Kocaeli'de çok bina yıkılacak!
Editör: Mavi Kocaeli
25 Ağustos 2020 - 16:12

Deprem, heyelan ve sel riski olan bölgeler belirlenecek, risk havuzu oluşturulacak. Afet riskini en aza indirmek için yasal düzenleme çalışmalarına başlandı. İçişleri Bakanlığı'nda çalışma ekibi oluşturuldu. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve meslek odalarından oluşan Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu kuruldu. Bu platform çalışmalarını tamamladıktan sonra gözler Meclis'e çevrilecek.

FAY HATLARI ÜZERİNDE YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK, YAPILANLAR YIKILACAK

TRT Haber'de yer alan habere göre; yasa ile afet riski bulunan bölgeler için yapılaşma denetimi getirilecek. Fay hatları ve zonları üzerinde yapılaşma yasak olacak. Riskli bölgelere kurulan yapılar için ise kentsel dönüşüm devreye girecek. Dere yatağına yapılan evlerin ve deprem kuşağındaki yapıların yıkımı, vatandaşların daha güvenli bölgelere taşınması planlanıyor.

Binaların yaşı ile yapı durumuna göre nitelikli bir kentsel dönüşüm planlanacak. Şehir merkezlerinden başlayacak olan dönüşümle meskenlerin daha sağlam hale getirilmesi sağlanacak. 

DÜZENLEMENİN MECLİS'İN AÇILMASI İLE YASALAŞMASI BEKLENİYOR

Bu veriler için belediyelerle ortak çalışma gerçekleştirilecek. Afet risklerine karşı toplumun her kesiminde bilinç düzeyinin yükseltilmesi hedeeniyor. Üniversitelerde seminerler, ulusal ve uluslararası konferanslar düzenlenecek. Çalışmaya Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil olacak. Hukuki inceleme yapılacak, raporlar teklif haline getirilecek. Düzenlemenin Meclis açıldıktan kısa süre sonra yasalaşması bekleniyor.

KOCAELİ’DE ÇOK BİNA YIKILIR

Çıkması beklene yasadan en fazla etkilenecek bölgelerden biri de Kocaeli olacak. 17 Ağustos depreminde büyük felaketi yaşayan kentte hala yıkılmayı bekleyen çok sayıda bina var. Deprem yorgunu olduğu bilinen ve 1999 yılından öncece yapılmış binaların durumu da tartışma konusu. Bunun dışında fay hatları üzerine yapılan ve yine Giresun’daki felakete sebep olan dere yataklarında yapılaşmada Kocaeli’de oldukça fazla. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum