Kimse bana koronavirüs bulaşmaz demesin!

Kimse bana koronavirüs bulaşmaz demesin!
Editör: Mavi Kocaeli
21 Ağustos 2020 - 11:27 - Güncelleme: 21 Ağustos 2020 - 11:49

Türkiye 11 Mart’tan beri Korona Virüs ile mücadelesini sürdürüyor. Ülkemizi de etkisi altına alan küresel salgın bu zamana kadar 6 bin kişinin hayatına mal oldu. Türkiye’de İmmun Plazma tedavisinin ilk uygulandığı kişilerden birisi Gebze iş dünyasının sevilen ismi Metkar Turizm Onursal Başkanı ve Gümüşhane Kürtünlüler Derneği Başkanı Engin Kara ile yaşadığı zorlu süreci anlattı. Entübe vaziyete tedavi görürken Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Plazma tedavisinin ilk uygulandığı kişi olan Engin Kara, zorlu günleri geride bıraktı, şimdilerde ömrünün ikinci baharını yaşıyor. Ancak bu kez daha dikkatli ve daha kontrollü bir hayat tarzıyla.
UMRE ZİYARETİNDE VİRÜSE YAKALANDI
Aynı zamanda Gebze iş ve siyaset dünyasının sevilen isimlerinden METKAR Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ertaan Kara’nın babası, Gebze siyasetinin duayen isimlerinden İsmet Kara’nın da ağabeyi olan Engin Kara, Korona Virüs’ün ülkemizde görüldüğü ilk haftalarda acı vakayı yaşayanlardan. Derince’de yakın dostlarıyla gerçekleştirdiği bir Umre ziyaretinde virüsle temas kuran Kara için bundan sonrası hiç de eskisi gibi olmadı. Kronik Şeker hastası olan Kara, Derince’deki ziyaretten 5 gün sonra rahatsızlanmaya başlıyor. İlk önce sırt ağrısı, ardından kuru öksürük şikayetleriyle karşılaşan Kara, Virüse ihtimal vermediğinden hastaneye başvurmakta geç kalıyor, daha sonraları başlayan ateş ve titremeler üzerine hastalığın sekizinci gününde özel bir hastaneye giderek muayene oluyor ve kendisine Covid-19 teşhisi konuluyor. (Engin Kara bu sekiz günlük süreci ihmal şeklinde nitelemekte.)
SEVENLERİNDEN HELALLİK ALDI VE GERİSİNİ BİR DAHA HATIRLAMADI
İlk günler Özel Hastane’de tedavi gören kara, burada ki son gününde kendisine herşeye hazırlıklı olması gerektiğini ve yaşamasının düşük bir ihtimal olduğunun kendisine söylendiğini ifade ederek, “Bütün sevdiklerimi arayarak helallik aldım. En son hatırladığım burada şeker ölçümü yapıldığı. Daha sonra entübe oldum.”dedi. İşte buradan sonra yaklaşık bir aylık süreç Engin Kara’nın hafızasında yok..Çünkü entübe hayat, Engin Kara’nın ömründen bir ayını götürdü.
İLK PLAZMA TEDAVİSİ KENDİSİNE UYGULANDI
Entübe olduktan sonra Kocaeli’nin Pandemi Hastanesi olan Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Engin Kara, burada bir ay zorlu bir tedavi süreci yaşadı. Nisan ayını tamamen hastanede geçiren Engin Kara için Plazma arayışları başladı, uygun antikor bulundu ve Darıca’nın ilk Plazma tedavisi kendisinde uygulandı. Sekiz gün makineye bağlı bir hayat yaşadıktan sonra tedavilere cevap veren Engin Kara, 5 gün de yoğun bakımda kaldı ve ardından normal servise alınarak hayat mücadelesini kazandı. Onun bu hayat mücadelesi en çok Ailesini, eşini, çocuklarını, sevenlerini mutlu etti.
TEDAVİ SONRASI YAŞAMI NASIL GİDİYOR?
Hastane sonrası yaşamı hakkında bilgi veren Engin Kara, “Tedavi olduktan sonra doktorum 6 ay içinde vücudumun kendisini toparlayacağını söyledi. 3 ayı geride bıraktık, doktorumun tavsiyesi üzerine beslenmeme dikkat ediyorum. Bu hastalık iyileşseniz de vücudunuzda tahribata yol açabiliyor. Bende ki tahribatı böbreklerimde oluştu. Zaman zaman su kaybı ve terlemeler yaşıyorum. İlk zamanlar yürümekte çok zorlanıyordum, nefesim kesiliyordu. Ancak bu yürüyüşleri düzenli olarak yaparak kendimi toparladım. Evde kal çağrılarına uyarak istirahat etmeye gayret gösteriyor, kalabalık ortamlardan uzak duruyorum.”dedi.
KİMSE BANA BULAŞMAZ DEMESİN
Korona Virüs ile enfekte olmadan önce el temizliği ve hijyene çok dikkat ettiğini, yıllardır kolonya ve sabunlu su ile dezenfekte yapmayı alışkanlık haline getirdiğini belirten METKAR Turizm Onursal Başkanı Engin Kara, bu nedenle virüsün kendisine bulaşmasına ihtimal vermediğini ve burada yanılgıya düştüğünü içtenlikle söyledi. Bu noktada herkese çok önemli uyarılarda bulunan Kara, “Kimse bana bulaşmaz demesin. Ben kendime çok güveniyordum bu konuda ama bir anlık temas farkında olmadan hayatınızı değiştirebiliyor. Bana bulaşmaz düşüncesi yüzünden ihmal ettim, hastaneye geç başvurdum. Kendimize aldanmadan virüsten izole olalım. Benim hayatımın bir aylık süreci hafızamda yok. Kim ne dedi, neler yapıldı, neler yaşandı hatırlamıyorum. Sadece aklımda entübe tedavisi görürken soluk borularının değiştirilmesi yer etti. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız.”şeklinde konuştu.  
DÜNYAYA YENİDEN GELMİŞ GİBİYİM
Korona Virüs’ü yendikten sonra hayata bakış açısının değiştiğini ve ikinci bir ömrü yaşamaya başladığını vurgulayan Engin Kara, “Tedaviden sonra kıymet verdiğimi insanları görünce çok duygusal anlar yaşıyorum, onları gördükçe mutlu oluyorum. Dünyaya yeniden gelmiş gibiyim. Bundan sonra ki hayatımı daha dikkatli yaşıyorum. Aileme, evlatlarıma aman ayırıyorum. Hayata daha pozitif bakıyorum, bir an evvel insanlığı esir alan bu salgının son bulması için dua ediyorum.”diye konuştu.
BU UYARILARA DİKKAT EDİN
Son olarak Korona Virüs’e karşı uyarılarda bulunan Engin Kara, “Kesinlikle el teması yapmayın, Maskesiz dolaşmayın. Fiziksel temastan, kapalı ortamda 2-3 kişiden fazla bulunmamaya çalışın. Su ve sabunla mutlaka ellerinizi yıkayarak, dezenfekte olun. Sağlık Bakanımızın ve Sağlık çalışanlarımızın uyarılarını dikkate alalım ve topyekun mücadele içinde olalım. Bu virüse en son ben yakalanırım diyordum ama yaşadığımız süreç ortada.”dedi. Engin Kara zorlu hastalığın tedavi sürecinde kendisi ve tüm hastalarımız için seferber olan başta Sağlık çalışanları olmak üzere Darıca ilçe Sağlık Müdürü Ulaş Doğan, Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Mustafa Güneş, kendisine plazma bağışında bulunan donör olmak üzere desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum