Kentsel dönüşüme muhalefet şerhi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Yenimahalle’deki 22 dönümlük kentsel dönüşüm alanı oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış planın bütünlüğe uyumadığını söyleyerek muhalefet şerhi koyduklarını açıkladı

Kentsel dönüşüme muhalefet şerhi
Editör: Mavi Kocaeli
17 Haziran 2021 - 17:51
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meclis’te İzmit Yenimahalle’de 22 dönümlük kentsel dönüşümü ile ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış şu ifadeleri kullandı: “Burası Acıbadem Hastanesi’nin batı tarafında kalan D-100’e cepheli 22 dönümlük bir alan, buradaki yapı stoğunun çok düzensiz ve yıpranmış olduğu aşikar.

“VATANDAŞA HAKSIZLIK OLUR”
Planda burası ayrık nizam olarak planlı. İçerisinde 10 metrelik yollar bulunan bir alan. Konut adaları tek parça haline getiriliyor. Buraya bir buçuk emsal yapılaşma şartı veriliyor. Bu alan kentsel dönüşüm ve gelişim alanı. Burada parçacık çalışma yapmamak gerekir. Bir bütün olarak çalışmak gerekiyor. Plan kararını getirip burayı ticaret konumuna açmak planlamanın ilkesine uymuyor. Bir bölgese sorun varsa bütünsel olarak bu planlamayı yapmamız gerekiyordu. Diğer vatandaşlara haksızlık olur diye düşünüyoruz.” Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum