Reklam

Karantina süresi uzatıldı

Bilim Kurulu üyesi ve Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, koronavirürüsün Güney Afrika ve Brezilya mutantını geçirenlerin karantina süresinin 14 güne uzatıldığını açıkladı

Karantina süresi uzatıldı
Editör: Mavi Kocaeli
14 Nisan 2021 - 11:44
Bilim Kurulu üyesi ve Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, koronavirürüsün Güney Afrika ve Brezilya mutantını geçirenlerin karantina süresinin 14 güne uzatıldığını açıkladı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında  yeni tip koronavirüsün ( Covid-19) Brezilya ve Güney Afrika varyantlarına ilişkin olarak, Bilim Kurulu üyesi ve Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın’la yaptığı görüşmeyi aktardı.

Bilim Kurulu'nun en çok çekindiği iki varyant virüsün Güney Afrika ve Brezilya mutantı olduğunu aktaran Sarıkaya, "Prof. Dr. Akın, buna ilişkin kararı aldıklarını ve Güney Afrika ve Brezilya varyantlarında karantina sürecini 14 güne çıkardıklarını açıkladı. 'Bu karar İngiltere’de ortaya çıkan varyant ile orijinal Vuhan varyantını kapsamıyor, onlarda 10 gün olarak devam edecek' dedi"

Sarıkaya, "Peki, bir kişi hangi varyanta yakalandığını nasıl bilecek?" sorusunu yönelttiği Akın'ın cevabını da şöyle aktardı:

"PCR testi yapıldığında genomik sekanslarına, yani ardı sıra dizilimine bakılıyor. Bizim ‘ön circel’ (sörkıl), yani döngü dediğimiz PCR testine bakılırken, eğer önden erken dönem çıkıyorsa biliyoruz ki bunlar çok güçlü virüsler. Onları ayırıp incelediğimizde görüyoruz ki Güney Afrika ve Brezilya’da görülen varyantları. Test sırasında ilk onlar kendini gösteriyor, İngiliz ve Vuhan geriden geliyor…"

Yazının ilgili bölümü şöyle:

Bilim Kurulu’nun en çok çekindiği ise iki varyant virüs; Güney Afrika ve Brezilya mutantı.

Bilim Kurulu üyesi ve Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın’a dün iki varyant ile ilgili karantina süresinde bir değişiklik yapıp yapmayacaklarını sordum. Prof. Dr. Akın, buna ilişkin kararı aldıklarını ve Güney Afrika ve Brezilya varyantlarında karantina sürecini 14 güne çıkardıklarını açıkladı. “Bu karar İngiltere’de ortaya çıkan varyant ile orijinal Vuhan varyantını kapsamıyor, onlarda 10 gün olarak devam edecek” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum