Kantinci esnafı kan ağlıyor!

Tüm Kantin İşletmeleri İşveren Sendikası Kocaeli İl Başkanı Mustafa Özhan, pandemi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıyı gazetemize anlattı.

Kantinci esnafı kan ağlıyor!
Editör: Mavi Kocaeli
28 Ağustos 2020 - 13:11 - Güncelleme: 28 Ağustos 2020 - 14:37

Okulların Korona Virüs salığını dolayısıyla kapalı olmasından dolayı kanin işletmelerinin aylardır mağdur olduğunu ve evlerine ekmek götüremediğini belirten Özhan, sıkıntılarının giderilmesi yetkililerden çözüm bekliyor. Sendika’nın kadın Kolları Başkanı Nuray Sarıkaya ile birlikte yaşadıkları sorunları anlatan Özhan, “Pandemi nedeniyle 13 Mart’tan beri kantinler kapalı ve aylardır adeta yatıyoruz. Herhangi bir çalışma yapamadığımız gibi, raflarda ki malzemeler elimizde kaldı, bir çoğunun tarihi geçti, hepsi çöpe ve gidecek aylardır destek göremedik.”dedi.

7 AYDIR KEPENK KAPATAN TEK İŞ KOLU

Yetkililerin kendilerini görmelerini ve feryatlarını duymalarını isteyen Özhan, “Valimizden, Kaymakamlarımızdan, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizden yaramıza merhem olmalarını istiyoruz. Bu zaman kadar kimseye sesimizi duyuramadık. Esnafımız ve çalışanlar destek kredileriyle ayakta durmaya çalışıyoruz, bir çoğu bu desteği de alamadı. Sürekli borçlanıyoruz, 7 aydır kepenk kapatan tek sektörüz. Bu süreçte sadece kira vermedik ama vergi, SSK ödemeleri, muhasebe giderlerimiz halen daha devam ediyor. Evlerini bu işten geçindiren, tek mesleği kantincilik olan insanlarımız var. Aileleriyle birlikte büyük mağduriyet yaşıyorlar, başka meslekleri olmadığı için kimse iş de vermiyor. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz.”diye konuştu.

BİNLERCE KİŞİ AİLELERİYLE MAĞDUR

Türkiye genelinde sayıları 42 bini bulan kantinci işletmelerinin Kocaeli’de de 700 civarında olduğunu hatırlatan Özhan, binlerce insanın mağdur olduğunun altını çizdi. Okulların açılmasının da sorunu tamamen çözmeyeceğini belirten Mustafa Özhan, “Kantinci esnafı Aileleriyle birlikte kan ağlıyor. Zararımızın karşılanması için yetkililerden talep de bulunuyoruz. Esnaf gerçekten çok zor durumda, evine ekmek götüremiyor kantinciler. Ne olacağı da belli değil ve geleceği göremiyoruz.”dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum