Reklam

'İzmit Kafası' tanıtıldı

24 Nisan Dünya İzmitliler Günü ile İzmit Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü’nün hazırladığı İzmit Kafası Dergisi’nin tanıtımı Yahya Kaptan’da bulunan Gülümse Kafe'de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

'İzmit Kafası' tanıtıldı
Editör: Mavi Kocaeli
27 Nisan 2021 - 14:57
İzmit’in dünyaca tanınan bir kültür ve tarih kenti olması için gayretini sürdüren belediye başkanı Hürriyet bir yandan da şehrin değerlerini yeni nesile aktarmak için çalışıyor. Geçmişle gelecek arasında köprü olabilmek için gençlerin ilgisini çekecek çalışmalarla kültürel mirasları aktaracak ve İzmitlilik bilincini aşılayacak olan İzmit Kafası Dergisinin ilk sayısı çıktı. İlk sayının tanıtımı bugün gerçekleştirilen programla tanıtıldı.
YOĞUN KATILIM
İzmit Belediyesine ait olan Yahyakaptan’da bulunan Gülümse Kafe’de gerçekleşen tanıtım İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı,  CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Filiz Coştur, CHP eski milletvekili Hikmet Erenkaya, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, gazete genel yayın yönetmenleri ve çok sayıda davetli katıldı.
İKİNCİ PLANA ATMADIK
Tanıtım programından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ". İzmit Belediyesi olarak, edebiyat-sanat ve kültür alanındaki çalışmalarımıza İzmit Kafası B’oolum ile bir yenisini daha eklemiş bulunuyoruz. Elbette Covid-19 pandemisi sebebiyle hizmetlerimizi, temizlik-dezenfekte çalışmalarına ve bu dönemde ekonomik anlamda dara düşen vatandaşlarımıza yönlendirdik. Ama pandemi var diye de kültür ve sanat faaliyetlerini hiçbir zaman ikinci plana atmadık, atamazdık.
KENDİNE ÖZEL
Bilhassa kültür ve sanat faaliyetlerinin, bizler için nefes almak kadar elzem bir ihtiyaç olduğunun farkındayız. İşte bu sebeple, İzmit’i İzmitliyi anlatan, okuduğunuzda İzmit’ten bir şeyler bulabileceğiniz, hatta her okuduğunuzda ayrı bir detay yakalayabileceğiniz çok güzel bir yazın örneği, çok özel bir dergi, İzmit Kafası.
Ve İzmit Kafası’nı çıkarırken kendine özel bir tarihi olmasını istedik. İsmi gibi özel bir gün.
İZMİTLİLER GÜNÜ
Bildiğiniz gibi 24 Nisan1966 tarihi İzmit’in kentlilik bilincinin oluşmasında, aidiyet duygusunun artmasında büyük rolü olan Kocaelispor’un kuruluş günü. Kocaelispor’un doğduğu İzmit’imizde tarihe bir not daha düşmek istedik ve 24 Nisan tarihini Dünya İzmitliler Günü olarak ilan ettik.
TARİHE NOT DÜŞEN BİR ENVANTER
Bu dergi de aynı Dünya İzmitliler Günü gibi tarihe bir not düştüğümüz ayrı bir envanter olarak yayın tarihinde yerini alacak. Kocaelispor gibi İzmitlilik aidiyetinin gelişmesine katkı sunacak ve İzmitlilik duygusunu anlatacak. İzmit Kafası gerçekten de şahsına münhasır bir kafa. Aynı İzmitçe gibi.
KABUL ETTİRECEK
Nasıl artık İzmit Dili ve Edebiyatı literatürde yerini aldıysa, İzmitçe konuşulduğu zaman garipsenmiyorsa ve günlük dilin içinde yer aldıysa, İzmit Kafa Dergisi B’oolum da yayın dünyasına kendisini kabul ettirecektir.
YETENEKLERİ BİR ARAYA GETİRECEK
Elinizdeki dergi, sadece raflarda yer almak ve göz boyamak adına çıkmayacak. Gerek yerel, gerek ulusal anlamda; edebiyatımızın ve sanatımızın değerli ustalarıyla, yeni filizlenmekte olan yetenekleri bir araya getirerek, nitelikli bir harman yaratmanın anlayışını taşıyacak.
İZMİT BELEDİYESİ'NİN ÇOCUĞU
Elbette dergi çıkarmak çok meşakkatli, çok uğraş isteyen bir alan. Bir yazın dizinini hayata geçirmek, hatta ona hayat vermek çok kolay bir hadise değil. Bu anlamda ben İzmit Kafası dergisini İzmit Belediyesinin çocuğu olarak görüyorum. Bu anlamda emek veren belediyemizin Basın Yayın Müdürlüğü ekibini de kutlamak istiyorum.
SAYISIZ BAŞARIYA İMZA ATTIK
Oldukça titiz bir çalışmayla İzmit Kafası dergisini meydana getirdiler. Bir yerel yönetimin çıkaracağı dergi olunca elbette son derece “titiz” olmak gerekiyor. “Titiz” olmak diyoruz; çünkü bugüne kadar, İzmit Belediyesi olarak her çalışma sahamızda olduğu gibi, kültür-sanat anlamında da sayısız başarıya imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Aynı imzayı, çıkardığımız edebiyat-sanat ve kültür dergisi İzmit Kafası ile atmak istiyoruz.
İZMİT'İN DEĞERLERİ
Dergimizin içeriğini de az önce gördüğünüz gibi Alternatif Rock grubu Redd’in solistleri İzmitli kardeşler Doğan ve Güneş Duru, ünlü tiyatro oyuncusu Ragıp Savaş röportajlarını okurken çok zevk alacaksınız.
Ayrıca Kocaelispor’da 10 sezon forma giyen ve artık Kocaelispor’un efsanelerinden olan Dobrowski yani Kaan Dobra’dan İzmit’i okuyacaksınız.
KENT BİLİNCİ
Nikomedya’dan İzmit’e tarihte bir yolculuğa çıkacak, Hüseyin Erol ile kent bilincinin İzmit’e kattıklarını öğreneceksiniz.
Şimdiden; dergimizin yaratacağı ve kucaklayacağı siz sevgili okurlarımıza, çalışmalarıyla bize destek verecek olan değerli yazar, şair ve sanatçılarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunmayı bir borç olarak görüyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum