Reklam

İzmit esnafı alarm veriyor

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk, pandemi süreci ve alınan kapatma kararları nedeniyle esnafların perişan duruma geldiğini ve işletmelerin ayakta duramadığını belirtti. Kapanan dükkanları da paylaşan Öztürk, Devlet’ten borçlarını ertelemesini istedi

İzmit esnafı alarm veriyor
Editör: Mavi Kocaeli
25 Kasım 2020 - 11:11

İzmit Kent Merkezi(İKM) Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İzmit’teki esnafın içler acısı durumunu yazdı ve Devlet’ten borçlarını ertelemesini istedi. İşte İzmit’te esnafın alarm verdiğini gösteren Öztürk’ün o paylaşımı: “Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’te ekonomik kriz ve fahiş kira bedelleri nedeniyle dükkanlar kapanmaya devam ediyor. Fethiye Caddesi’nde bir işletme, yalnızca 1 ay ayakta kalabilirken; İKM Ticari Dayanışma Derneği Başkanı olarak dudak uçuklatan kira bedelleri tüm esnafı sıkıntıya soktu, ekonomik krizin büyüğünü şu anda yaşıyoruz..

GEÇEN PANDEMİ DÖNEMİNDEN FARKLI BİR DURUM
İlk pandemi başladığı zaman esnaflar olarak ne kadar hazırlıksız olsak bile birikmiş veya kenarda köşede olan ile o dönemi geçirdik. Bayram denk geldi az da olsa esnafımız nefes aldı. Okulların açılması ile birlikte hareket başladı, gecikmiş borçlarını ödemeye çalışan arkadaşlarımız geçen dönemden borçlarından dolayı tüm nakitti bitmiş ama yine de umutluydu. Ama COVID-19 sayısının inanılmaz yükselişi okulların kapatılması herkesi sıkıntıya soktu.  

CAFE VE RESTORAN ESNAFIMIZ PERİŞAN
COVID-19 kapsamında yapılan yasaklar özellikle bu esnafımızı perişan etti. Paket servisi hiç bir şekilde esnafımızın giderlerini karşılamadığı gibi özellikle çalışan memur ve işçi kesiminin bir yerde gidip oturup yemek yiyecek durumu olmadığı için yollarda, parklarda, kaldırım köşelerinde perişan şekilde karnını doyurmaya çalışmakta…

DÜKKAN SAHİPLERİ KİRACISINA SAHİP ÇIKMALI
Kimi caddelerde yüksek kira bedelleri, İzmit Kent Merkezi (İKM) Ticari Dayanışma Derneği yönetiminin girişimleri ile aşağıya çekilip boşta kalan dükkanlar kimi esnaflar tarafından kiralansa da kimi caddelerde dükkan sahipleri dükkanlarını aylarca hatta yıllarca boş bırakma pahasına belirledikleri fiyattan aşağıya kiraya vermiyor. Ticari hayatın canlı olmaması, kar marjının azalmasına yüksek kira bedellerinin de eklenmesi, ayrıca artan AVM sayısı, esnafı perişan ediyor. Kimi girişimcilerin ise hiçbir fizibilite çalışması yapmadan yüksek kira bedelini göze alarak elinde birkaç ayın zararını karşılayacak bir sermaye olmadan yola çıkması, dükkanların kısa sürede kapanmasına yol açabiliyor.  

ESNAF KREDİ BE ÇEKLERİMİ ÖDEYEMİYOR
Çok sayıda esnafın kepenk kapattığını, henüz kapatmayanların ise yapacak başka işleri olmadığı için devam etmeye çabalıyor. Özellikle küçük esnaf kaderine terk edildi. Lütfen, Devletimiz esnafımızın çek, kredi borçlarının ertelemeli..”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum