Reklam

İzmit Belediyesi'nden borç açıklaması

İzmit Belediyesi, belediyede işten çıkarılıp geri dönen personele bir borç bulunmadığını içeren bir açıklama yayımladı.

İzmit Belediyesi'nden borç açıklaması
Editör: Mavi Kocaeli
06 Nisan 2021 - 09:06
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
İzmit Belediye Meclisi’nde bugün görüşülecek olan “5594 sayılı kanunun 2. Maddesinin 3. Fıkrası hükmü gereği belediyemiz işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla kredi kullanılmasına ve gerektiğinde teminat mektubunun alınmasına Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarih ve 1192 sayılı yazısı” maddesi basın organlarınca yanlış yorumlandı.

HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR 
İşten çıkarılıp geri dönen personelin tazminatlarının ödenmesi için kredi çekileceği vurgusu yapıldı. Bunun üzerine İzmit Belediyesi bir açıklama yayımladı ve haberlerin gerçeği yansıtmadığı söylendi. Açıklamada, “Yerel medyada yer alan haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.


PERSONELE BORCUMUZ BULUNMUYOR
Geri dönen personele bir borcumuz bulunmamaktadır. Herkese kuruşu kuruşuna bütün hakları verilmiştir.  Söz konusu madde kıdem tazminatlarının ödenmesi için kredi kullanılması ve teminat mektubunun alınması ile ilgili maddedir. Yani yasa gereği zorunlu emekliliği dolanlar ile İzmit Belediyesinden ayrılmak isteyen, emekli olmak isteyen personelin kıdem tazminatlarının ödenebilmesi için öngörülmüş bir maddedir.  Söz konusu maddede yer alan kredi yetkisinde de kıdem tazminatı denmektedir. Son olarak ilgili madde meclis onayından geçtikten sonra İmar ve Şehircilik Bakanlığının onayına gönderilecektir. Onay çıktığı takdirde kredi kullanılacaktır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum