Reklam

İZAYDAŞ'ın bakımı 5 milyon liraya mal oldu

Her yıl düzenli olarak bakımdan geçirilen ve belli bölümleri yenilenen İZAYDAŞ Yakma Tesisi, kuruluşundan bu yana en kapsamlı bakım sürecini tamamladı. 45 gün süren büyük bakım çalışması yaklaşık 5 milyon liraya mal oldu

İZAYDAŞ'ın bakımı 5 milyon liraya mal oldu
Editör: Mavi Kocaeli
10 Ekim 2020 - 11:41

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ, çevre ve toplum sağlığını gözeten faaliyetleri ile ilgili teknik altyapı çalışmalarını da aksatmadan titizlikle sürdürüyor. 20 Eylül’de başlayan İZAYDAŞ yakma tesisindeki büyük bakım çalışmaları 5 Ekim’de tamamlandı. Büyük bakım çalışmalarının en önemli bölümünü, döner fırın ve ikinci yakma odası refrakter tuğla değişim çalışmaları oluşturdu.

YALITIMLAR YENİLENDİ

Buhar türbini 25 bin saat bakımı, yüksek ve orta gerilim enerji tesisat kontrol ve bakımları, atık besleme, atık yakma, baca gazı ve atık su arıtma üniteleri ekipmanlarının mekanik, elektrik ve enstrüman bakımları gerçekleştirilirken, ikinci yakma odası ve kazan bölgesi yalıtımlarının sökülerek raspa ve boya işlemi yapıldı, tüm yalıtımları yenilendi.

BAKIM İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİ

Tesis motor, kompresör, pompa, fan gibi döner ekipmanları ve kreyn, konveyör taşıyıcı sistemlerin bakım ve kontrolleri yapıldı. Basınç, seviye, hız, sıcaklık gibi ölçüm ekipmanlarının kontrol, temizlik ve bakımları ile yangın tesisat kontrol ve bakımları gerçekleştirilirken baca gazı emisyon ekipmanlarının kontrol ve bakımları, boru tesisatları, tank ve ünite zemin kaplama, epoksi ve ebonitlerin tamirat ve yenilenmesi, fırın ve kazan menhollerinin yenilenmesi, dioksin ünitesi paslanmaz filtre ve taban saçlarının yenilenmesi, kondenser ve soğutma suyu ünitelerinin 500 bar hava jeti ile yıkanması, kazan boru yüzey temizleme işi ve kazan kül dökme tesisatlarının bakımları, yüksekte çalışma yapılması nedeniyle iskele kurulum ve sökümleri, basınçlı ekipmanların basınç kontrolleri ve yenilenmesi gibi bir çok bakım işleri gerçekleştirildi. Başarıyla tamamlanan planlı büyük bakımda ayrıca önem arz eden bazı kritik alanlara ilk kez müdahale edildi.

SARAÇ, OPERATÖR KOLTUĞUNA GEÇTİ

Tesisin büyük bakım çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilk atık besleme işlemini operatör koltuğunda gerçekleştiren İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, yapılan bakım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Saraç, “Büyük bakımlarımız kapsamlı oluyor. Ancak bu yıl tesisin kuruluşundan bu yana en kapsamlı bakım sürecini başarıyla geride bıraktık. Tesisimiz açısından son derece önemli bir işi başarıyla tamamladık. Bu bakımlar için her yıl önemli yatırım yapıyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum