İşçi sendika istiyor patron tehdit ediyor!

Birleşik Metal-İş'te örgütlenmeye başlayan Özer Elektrik işçilerinin işten çıkarılmalarının ardından patron şimdi de içeride çalışan işçileri tehdit ediyor.

İşçi sendika istiyor patron tehdit ediyor!
Editör: Mavi Kocaeli
24 Ağustos 2020 - 09:32

Birleşik Metal-İş'e üye olmalarının ardından işten atılan Özer Elektrik işçileri, sendikalı olarak işe geri dönmek için mücadelelerini sürdürüyor. Özer Elektrik işçilerinin DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmeye başlamalarının ardından 27 Temmuz'da işten 10 işçinin işten çıkarılmasından sonra işveren şimdi de içerde bulunan sendikalı işçiler üzerindeki baskıyı artırdı. Daha önce de bu konuda suç duyurusunda bulunan Birleşik Metal-İş yönetimi, sendikalı olarak işe geri dönmek için direnişte olan ve fabrika içinde hâlâ çalışan işçilerle baskıyı kırmak için mücadele ediyor. 

“HER TÜRLÜ ÇİRKİNLİĞE BAŞVURDU”

İşçileri, işveren vekili Serkan Özer'in daha önce sendikal örgütlenmeyi engellemek için birçok fabrikada işverenler tarafından tutulan Tuncay Dursun isimli şahsı kullanarak sendikanın iş yerine girmemesi için uğraştığını belirtiyor. Tuncay Dursun'un çalışan işçilerin sendikadan istifa etmesi için her türlü çirkinliğe başvurduğunu belirten işçiler, işçilerin ailelerine telefon edilerek "Bir daha iş bulamayacaksınız" diye tehditler savurulduğunu, işten ayrılmaya ve istifaya zorlandıklarını ifade etti. İşçileri, bazı işçilerin bu baskılara dayanamayarak işten ayrıldığı aktarırken ayrılan ve içerde çalışan işçiler toplu halde jandarmaya suç duyurusunda bulundu. Baskıları kırmak için müdahale eden Birleşik Metal-İş şube yöneticileri de sürekli jandarma tarafından engellenmeye çalışılıyor. 

İLK SENDİKAL FAALİYET 

Gebze Dilovası'nda İMES organize sanayide bulunan Özer Elektrik'ten atılan işçiler, 28 gündür verdikleri mücadeleyle bölgede büyük kamuoyu ilgisi oluşturdu. Özer Elektrik'teki sendikalaşma hareketi, yüzlerce orta ölçekli fabrikanın bulunduğu bölgedeki ilk sendikal faaliyet olması işçilerin haklarının korunması açısından ne kadar önemli ise patronlar açısından da bir o kadar tehdit unsuru halinde. 24 Temmuz Pazartesi gününden itibaren Birleşik Metal-İş yönetiminin işçilerle beraber Dilovası Kaymakamı ve jandarma komutanlığı ile görüşebileceği belirtildi. 

Kaynak: Evrensel

YORUMLAR

  • 0 Yorum