Reklam

İş adamı 13 yaşındaki kıza yıllarca cinsel istismarda bulundu

Kocaeli’de tanınmış iş adamlarından İ. B. yanında çalışan H.O.’un 13 yaşındaki kızı B.A.’yı 4. sınıftan itibaren cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Kocaeli Adliyesi 3. ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Mahkeme heyeti Sanık İ. B.’nin tutuksuz yargılanmasına devam kararı verdi

İş adamı 13 yaşındaki kıza yıllarca cinsel istismarda bulundu
Editör: Mavi Kocaeli
12 Ocak 2021 - 14:34 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 15:59
Kocaeli Körfez’de ikamet eden Prestij Otomotiv sahibi, 45 yaşlarındaki İ. B. adlı şahıs, yanında çalıştırdığı H.O. İsimli kadının 14 yaşındaki B.A. isimli kızına çeşitli aralıklarla cinsel istismar bulunduğu edildi. Şüpheli şahıs İ. B., kız çocuğu B.A.’yı ilkokul 4. Sınıfa giderken cinsel istismara başladığı ve bunun 7. sınıfa kadar devam ettirdiği iddia edildi. Ardından kız çocuğunun annesine durumu anlatmasıyla annesi Temmuz ayı 2019 yılında polise giderek şikayetçi oldu.

“ANNEMLE ADAMIN ARASINDA YATTIM”
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizlilik kararıyla soruşturma açıldı. Türkiye’de bulunmayan İ. B'nin soruşturma aşamasında ifadesi alınamadı. Kadının ilk iki ifadesinde aynı şekilde olan kadın üçüncü ifadesinde İ.B'nin kendisine olan borcu almak için kumpas kurarak iftara attığını söyledi. Bundan dolayı anne Müşteki sıfatından çıkarak sanık olarak yargılanmaya başlandı. İddianamede Kız çocuğu B.A. verdiği ifadesinde, “İ.B. İle annem yatakta beraber yatıyordu, ben de aralarında yatıyordum. O sırada İ.B. iç çamaşırlarımı çıkardı bunu annem de gördü” dedi. Kız çocuğu Kızın verdiği ifadeler soruşturma dosyasında toplanan delillerle uyuştuğu görüldü.

 
SANIK BU SEFER GELDİ
Konuya ilişkin açılan davanın 4. Celsesi Kocaeli Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davaya katılan sıfatı olarak Şüpheli sıfatında yargılanan sanık İ.B, mahkeme salonunda hazır bulundu. Sanık İ.B. “Çocuğun cinsel istismarı” suçuyla hakim karşısına çıktı. Duruşmada baba E.A. Mağdur B.A. ve babası E.A.’nın vekili olarak Ayşe Pınar Eren, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Avukatları, Kocaeli Barosu Avukatları, Sanık İhsan B. avukatları Şamil Gerek, Ayşe Gürkan Mete duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkemede taraflar ve avukatlar savunmalarını yaptı.

“TUTUKLU YARGILANMASINI TALEP EDİYORUZ”
Mahkemede savunmasını yapan mağdur avukatı Ayşe Pınar Esen, çocuğun zincirleme olarak cinsel istismara maruz kaldığını söyledi. Esen, sanığın tutuklu yargılanmasını talep ederek, “Çocuk işverenin zincirleme olarak cinsel istismara maruz kaldı. Kızı burada bana İ. abi kötü şeyler yaptı. Üst kata beni çıkarıp anal yoldan beni istismar etti.Sanık ilk ifadesinde ben çok zenginim sizi yaşatmam. Bu çocuk 6 farklı olayı anlatıyor. İ.abi 3-4. Sınıftayken beni öpmesiyle başladı. Annenin ilk ifadesi istismara yönelik kızın ifadeleri de istismara da yönelik. Sanık annenin savcılığa verdiği beyanın değil kızın verdiği ifadelerin beyan alınması gerekiyor. Kaçma şüphesi var zaten kendisi havaalanında yakalandı. Kuvvetli suç şüphesinin olması, mağdurun ifadeleri de yeterli olması nedeniyle şahsın tutuklu olarak yargılanmasını talep ediyoruz. Annenin de ifadeleri değerlendirip tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.


İHSAN BENİ TEHDİT ETTİ
Mağdur B.A.’nın annesi mahkemede verdiği beyanında, kızının cinsel istismara maruz kaldığını kabul ederek, “Whatsapp kayıtların İhsan ban, “Ben Türkiye’yi sana dar edeceğim, şikayetinizi geri çekin” dedi. İhsan alkollü bir şekilde gece saatlerinde bizim evimizde geldi. O gece evde kalmamıştı. Bir süre oturduktan sonra gitti. O sırada iki kızım da evdeydi. Ben ve İhsan mutfakta konuştuk. Kızlar odasında oturuyordu, devamında İhsan gitti. İhsan bana Bulgaristan’a gittiğini söylemişti, daha sonra Bulgaristan’dan Irak’a gittiğini duydum. Büyük kızım da Whatsapp konuşmalarını gördü.

“AİLEM BU OLAYI BENDEN SAKLADI”
Baba E.A. verdiği ifadesinde kızının kendisini cinsel istismara uğradığını anlattığını ifade ederek, “Çocuğum bana bunu anlattı ablasına da anlattı. Elime mahkemeden yazı geldikten sonra haberim oldu. Çocuğum bana adamın eşofmanını indirdiğini söyledi. Ondan sonrasını da anlattıramadım. Niçin bana söylemedin diye sorduğumda, bana korkuyorum dedi ve ağlamaya başladım. Psikoloğa götürdüm, inkara yönelir dedi. O adamın ceza almasını istediğini devamlı olarak söylüyorum. Ben mücadelemin sonuna kadar arkasındayım, büyük kızım da dahil ailemin tehdit edildiğini öğrendim. Kızımın velayeti bendedir. Benden sakladılar olayı, karakolda da olayı söylemediler. Ben basit bir şey zannettim. Kızına sorduğumda da okul önünde birinin kendisinin telefon numarasını isteyerek taciz ettiğini söyledi. Postacı evrakları verene kadar ben bu olayı bilmiyordum. Bana evrakın gizli olduğunu söyleyerek bir şey anlatmadılar. Çocuğum bu olayı benden 7 ay boyunca sakladı. Sanık İ.B.’in en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.

BUNUN GİBİLER DIŞARA DOLAŞMAMALI
Benim canım yandı, bunun gibi şahıslar dışarda dolaşmamalı. Bu adam ceza alırsa acım az da olsa diner. Ben bu adamı rezil etmem lazım diyerek onların dükkanına gittim. İhsan’a nasıl zarar veririm diye düşündüm, bir gazeteci olarak sanığın iş yerine gittim. Çevredeki insanlara İhsan’ı tamıyor musunuz diye sordum, ihsan’ın. cinsel istismar dosyası olduğunu söyledim. Bana kim olduğumu sorduklarında, bir gazeteye haber taşıyan gazeteci olarak tanıttım kendimi. Ben olayı ilk öğrendiğimde bu adamı öldürmeye bıçakla gittim. İhsan orada yoktu. Orada 5/6 kişi beni darp etti. Bu konu ile ilgili soruşturma açılmadı kapandı gitti” diye konuştu.

“KOMPLO TEORİLERİ BUNLAR”
Sanık İ.B. yaptığı savunmada, “Bana ait değildir kimseye öyle bir şey yazmadım. Bugüne kadar yanlış beyanlardan komplo teorileriyle buraya kadar geldiler. Geçem duruşmadan bir kaç gün sonra E.A. benim iş yerine geldi. E. A. abim Mikail B. ile görüştü. Çocuğun beyanı esastır, anne kendi parasını tahsil etti. Bende para istiyorum. Ben ticaretten başka işim olmadı. B.A. İle H.O. Yatakta beraber yatmadım. Sanık H.O. İle duygusal bir birlikteliğim olmamıştır. Ben böyle bir komploya rastlamadım. Benim 3 kız 2 erkek çocuğum var, asla böyle bir şey yapmadım. Bende istiyorum ki benim gibi nice iş adamları isimlerinin saklanması için bu tür olaylarda milyonlarca para veriyor, ama ben vermedim. Sadece çocuğun beyanı esas alınarak karar verilmesin. Avukat hanım nasıl diyorsa cinsel suçların önünde geçelim diye, bende diyorum ki bu tür komplo teorileriyle yüzlerce insanı mağdur ettiler. 30 yıllık ticaretimi mahvettiler.

“ORTADA SOMUT DELİL YOK”
Sanık İ.B.’un avukatları mahkemede yaptıkları savunmada, “Ortada somut bir iddia yok, o yüzden neyi savunacağımızı bilmiyoruz. Müvekkilim H.O. ve B.A.’ın Tostladım Kafenin üst katındaki ofisime geldiğini söyledi. Gelinen aşamada duruşma sırasında ortaya çıkan Whatsapp kayıtları hukuka aykırı bir delil olduğu için inceleyeceğiz. Savcılıktaki ifadelerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Müvekkilim soruşturma sırasında kaçmamıştır. Tutuklama talebinin reddini istiyoruz. Müvekkilim Irak’ta ihale işi için bulunuyordu. Ancak bu aşamada bahse konu olan Whatsapp kayıtlarının delil niteliğinde olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir konuşma profil ve isim değiştirilerekte yapılabilir” ifadelerini kullandı.

TUTUKSUZ YARGILANMAYA DEVAM KARARI ÇIKTI
Mahkeme heyeti duruşmaya verdiği 5 dakika aradan sonra tekrar toplandı. Davanın kararını açıklayan Mahkeme heyeti, sanık İ.B.’un tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilmesi kararı verdi. Ayrıca heyet tarafların gelecek celseye kadar delillerini toplaması için süre verdi. Dava 6 Nisan tarihine ertelendi.

Mahkeme sonrasında Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, kararın kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Bunlar ülkemizin içine sızmış vatan hainleridir. Bizler çocuklarımızı korumak zorundayız. Türkiye’deki iyi insanlar sesleniyorum, bizler çocuklarımız bu insanların elin bırakmak için yaşamıyoruz. Çocuğun ruh sağlığı bozuk durumda. Kaybetmekten korkanlar değil, mücadele edenler kazanacak. Biz delilleri toplayarak sanığın tutuklu halde devam etmesini sağlayacağız” dedi.

BUNLARI TEMİZLEMELİYİZ
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, “Kocaeli halkı istirmacıları mevkisine makamına bakmadan temizlemeli. Bu mücadele devam edecek, sakın tutuksuz yargılanıyor diye suçsuz sanmayın” diye konuştu.

HAMASET İÇEREN SAVUNMA
Son olarak davaya ilişkin açıklama yapan Avukat Ayşe Pınar Eren, “Davamızı açtığımızda şahıs Irak’a hamaset içeren bu savunma çocuğun verdiği beyana uymuyor. Biz burada bu çocuğun beyanının esas alınmasını istediğimizi söyledik. Gerekli itirazlara yapacağız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum