İnsanın canına kast eden deprem değil ihmaldir

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 21 yıldönümünü unutmayan Vali Seddar Yavuz, “İnsanın canına kast eden de deprem değil ihmaldir, tedbirsizliktir” diyerek konutların depreme karşı dayanıklı olmasının önemine değindi

İnsanın canına kast eden deprem değil ihmaldir
Editör: Mavi Kocaeli
14 Ağustos 2020 - 16:31

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 21. yıldönümünde bir anma mesajı yayımladı. Yavuz, mesajında şu ifadeleri kullandı: "Sadece ilimizi değil tüm Marmara'yı etkileyen Marmara Depremi, 21 yıl önce meydana gelen ve aziz milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır.  17 Ağustos Marmara Depremi’nde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, on birlerce vatandaşımız yaralanmış, evsiz ve yuvasız kalmıştır.

 

DAYANIKLI BİNALAR

Geçen zaman, ne acılarımızı azalttı ne de kaybettiklerimizi unutturdu. Ülkemiz, dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Bu noktada en önemli husus, depremle yaşayabilmeyi öğrenmek, olası depremlere karşı dayanıklı konutların yapılması, depreme karşı bilinçlendirmenin sağlanması kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.  Bahse konu insan hayatıdır ve her şeyden mühimdir. İnsanın canına kast eden de deprem değil ihmaldir, tedbirsizliktir.

 

BİR DAHA YAŞANMASIN

Yaşadığımız yüzyılın bilimsel verilerin ışığı ile devletimizin sahip olduğu bilgi, birikim ve teknolojik imkanları kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımız ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman olası depremlere hazırlıklı olmamız, yaşanan bu büyük acıdan ders çıkarmamız gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle böyle bir felaketin ve acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum