İlham Aliyev'den kritik Türkiye mesajı!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Türkiye'nin net tavrı çok önemli. Türkiye 'biz Azerbaycan'ın yanındayız' dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır" ifadelerini kullandı.

İlham Aliyev'den kritik Türkiye mesajı!
Editör: Mavi Kocaeli
05 Ekim 2020 - 16:16 - Güncelleme: 05 Ekim 2020 - 16:20

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ile süren çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu

"Türkiye'nin net tavrı çok önemli. Türkiye 'biz Azerbaycan'ın yanındayız' dedi" ifadelerini kullanan Aliyev, "Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Aliyev'in açıklamaları şöyle:

Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz.

30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 sene boyunca Azerbaycan'a verilen sözler hayata geçmemiştir. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağız takvimi sunmalı. Biz isteriz ki bu sorun barışçıl yollardan çözülsün. Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, "Karabağ Ermenistan'ın değil" demelidir.

Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik.

Tarihi adalet diyor ki, Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır.

Biz hep müzakere masasında olumlu tavır sergiledik.

Ateşkesi sağlamak o kadar da kolay değil. Ateşkes tek taraflı sağlanmıyor. Şuan şiddetli çatışmalar var. Her iki taraf da talimat vermelidir. Bu zor bir süreçtir.

Minsk grubu eş başkanları ve diğer ülkeler sağlarsa ateşkes sağlanabilir. Türkiye güçlü bir devlettir. Dünya çapında büyük kapasitesi vardır. Bizim komşumuzdur. Türkiye bu işlerde faal olmalıdır. Türk kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak şartıyla.

Türkiye'nin net tavrı çok önemli. Türkiye 'biz Azerbaycan'ın yanındayız.' dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır.

Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı.

Fransa kendini ayrı yere koyuyor, biz koymuyoruz. Bizi itham etti, bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi?  Fransa 93'te oy vermiştir. Kendi oyuna baksın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum