Gübretaş İzmit Körfezi'nin bağrını oyacak!

Körfez’de kurulu bulunan Gübretaş kapasite artışına gidiyor. Firma, İzmit Körfezi’nde liman tevsii ve dip tarama kapasite artışı projesi yapacak. Proje ile ilgili 5 Ekim’de ÇED toplantısı yapılacak.

Gübretaş İzmit Körfezi'nin bağrını oyacak!
Editör: Mavi Kocaeli
24 Eylül 2020 - 13:20

İzmit Körfezi kenarında kurulu buluna sanayi tesisleri, deniz hunharca kullanmaya devam ediyor. İzmit Körfezi kenarcıdan kurulu bulunan Limalarını büyütmek için çeşitli çalışmalar yapan firmalar, dip taraf çalışmaları ile adeta İzmit Körfezi’nin bağrını oyuyor. O firmalara şimdi de Gübretaş katıldı. Gübretaş, liman tevsii ve dip tarama kapasite artışı projesi yapacak.  

240 BİN METREKÜP DİP TARAMASI
 Körfez Yarımca’da kurlu bulunan Gübretaş kendisine ait limanı büyütmek için proje hazırladı. Gübretaş Yarımca Tesislerinde bulunan mevcut iskeleyi 27 metreye çıkartacak. Daha büyük tonajda gemilerin yanaşabilmesi için ise dip taraması yapılacak. Limanın büyütülmesi için 81 bin 813 metrekarelik alanda toplam 240 bin metreküp dip taraması yapılacak. Bununla birlikte devasa bir dolgu alanı da yapılacak. Mevcut limana ek olarak 25 bin 220 metrekarelik alanda ise deniz dolgusu yapılacak. Söz konusu faaliyetin proje bedelinin 11 milyon 500 bin TL. olacağı açıklandı.  

TOPLANTI 5 EKİM’DE
Gübretaş tarafından yapılacak olan proje ile ilgili ÇED süreci başladı. Söz konusu proje ile ilgili “halkın katılım toplantısı” düzenlenecek. Toplantı, 5 Ekim günü saat 11:00’de Yarımca Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum