Reklam
Reklam

Gebzeli Yörükler yardım bekliyor!

Araştırmacı Gazeteci ve Devri Alem Belgesel programı yapımcısı İsmail kahraman tarafından hazırlanan Son Yörük Obası: Sığırlık merası belgeseli kamuoyu ile paylaşıldı.

Gebzeli Yörükler yardım bekliyor!
Editör: Mavi Kocaeli
20 Ekim 2020 - 13:15

Gazeteci İsmail kahraman tarafından hazırlanan ve Gebze’de yaşayan Yörüklerin konu edildiği belgesel şimdiden büyük ilgi gördü. Gebze Denizli Köyü’nde bulunan tarihi Sığırlık merasında yaklaşık 700 yıldır yaşayan Yörük ailelerinin feryadını duyuran Kahraman, devlet yetkililerinin bu yörüklere sahip çıkması gerektiğini belirtti. 

KAHRAMAN YÖRÜKLERİ ANLATTI
Yörüklerle ilgili bilgi veren kahraman şunları söyledi: “Gebze bölgesi, Orhan Gazi tarafından fethedildikten sonra, Sığırlık Merası’na yerleştirilen Yörükler halen bölgede yaşıyorlar. Geçmişte bu bölgede 60’tan fazla kıl çadırda Yörük Obaları bulunuyordu. Bugün sadece üç aile, yaz kış Sığırlık Merası Tarihi Yörük Obasında kültürlerini yaşatıyorlar. Devlet tarafından koruma altına alınan boz ırk sığırları ve yerli koyunların neslini devam ettirmeye çalışan Karakaş ailesi, üç aile toplam 9 nüfus olarak bulunuyorlar. 

GEBZE’DE YÖRÜKLÜK KÜLTÜRÜ
Orhan Gazi bölgeyi Türk yerleşimlerine açarak, öncelikle Sığırlık Merası vakıf haline getirilerek Yörükler yerleşir. Bölgede ilk kez Türkleşme Sığırlık Merası Yörükleriyle başlamıştır. Sığırlık Merası’nın daha sonra bir hanım sultan tarafından vakıf haline getirildiği, bu bölgenin tümüyle vakıf malı olduğu bilinmektedir. Gebze’nin fethinden sonra kurulan ilk vakıf, Sığırlık Merası Vakfı’dır. Başta Sığırlık Merası olmak üzere Orhan Gazi tarafından bölgede kurulan ilk vakıftır. Gebze Bölgesi’nin ilk yerleşimcilerinin Sığırlık Merası Yörükleri olduğu, tarihi bir gerçektir. Bu bölgeler 1940`lı yıllarda dönemin Orman Bakanlığı tarafından, vakıf ormanlarına el konularak, vakıf malı yasalara aykırı olarak devletleştirilmiştir. Bazı tarihi kaynaklarda, bugün Antalya’nın önemli turizm kentlerinden birisi olan Gebiz Bölgesi’nin, Gebze’den giden Yörükler tarafından kurulduğu bilinmektedir. 

Belgeseli izlemek için tıklayın

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum