Euro rekor kırdı!

Küresel piyasalarda geçen hafta yaşanan sert dalgalanmanın ardından euro rekor kırdı

Euro rekor kırdı!
Editör: Mavi Kocaeli
14 Eylül 2020 - 16:06

Küresel piyasalarda geçen hafta yaşanan sert dalgalanmanın ardından dolar/TL bu haftaya 7,50'nin hemen altında başlarken euro/TL 8,90'ı aşarak rekor kırdı. Piyasalarda bu hafta Hazine ihaleleri, ağustos ayı bütçe gerçekleşmeleri ve TCMB beklenti anketi takip edilecek. Dışarıda ise ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankası faiz kararları izleniyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s yurt dışı finansman kaynaklı kırılganlıkların artması nedeniyle ödemeler dengesi krizi ile karşı karşıya kalma ihtimalinin yükselmesini gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe indirmesinin yankıları sürüyor. Dolar/TL haftaya 7,50’nin altında başlarken euro/TL 8,90’ı aşarak rekor kırdı.

DOLAR
7.49
(%0.26)
EURO
8.8971
(%0.52)
ALTIN
470.389
(%0.91)

YUNANİSTAN VE AB GERİLİMİNDE KISMİ AZALMA
Türkiye’nin sismik arama gemisi Oruç Reis planlı bakım için Akdeniz’de Yunanistan’ın hak iddia ettiği kesimde yürüttüğü çalışmalara ara verip dün Antalya limanına döndü. Piyasalarda Yunanistan ve AB ile ilişkilerde olası bir gerilim ve yaptırım ihtimali zaman zaman satış baskısı olarak hissediliyor.

TCMB SIKILAŞTIRMAYI YENİDEN KUVVETLENDİRİYOR
Merkez Bankası, sıkılaştırma adımlarının ardından önceki hafta %10.15 seviyesinde yatay seyreden ortalama fonlama maliyetini geçen hafta itibarıyla yeniden artırmaya başladı. Ortalama fonlama maliyeti cuma %10.29 seviyesine yükseldi. Bu, geçen hafta başına göre yaklaşık 15 baz puanlık yeni sıkılaştırma anlamına geliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum