Esnafa verilen destek yeterli değil!

İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Cenk Erbil, esnafa verilen desteğin yeterli olmadığını belirtti.

Esnafa verilen destek yeterli değil!
Editör: Mavi Kocaeli
17 Aralık 2020 - 11:21

İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Cenk Erbil, esnafa verilen desteğin yeterli olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun verilerine göre ülkemizdeki esnaf sayısı 2 milyon civarındadır. Bu esnafların ailelerini de hesaba katarsak milyonlaca insanın karnı esnaflarımız sayesinde doymaktadır. Bu esnaflar arasındaki kafe, kahvehane ve lokanta sahipleri ise azımsanmayacak kadar çoktur. Durum bu iken hükümet, pandemiye dönük her tedbirde öncelikle esnafa dükkanını kapat demekte ve sonrasını düşünmemektedir. İşyeri kapanan esnafın evine nasıl ekmek götüreceği, çocuklarının ihtiyaçlarını nasıl karşılanacağı hesaba katılmamaktadır. 

Yerelde Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işyeri kapanan ve ihtiyaç sahibi esnafa verdiği 3 aylık bin liralık destek önemli olsa da, yeterlilikten çok uzaktadır. Kapalı olduğu halde kirasını ödeyen, çalıştırdığı elemanların maaşlarını ödemek zorunda olan esnaf için için bin lira ne yazık ki cansuyu değildir. Aynı şekilde hükümetin işyeri kapanan esnaf için açıkladığı aylık bin liralık destek ve 750 lira ve 500 liralık kira yardımı da yeterli değildir. 

Esnafımız aylardır büyük bir borç yükü altındadır. Diğer yandan özellikle büyükşehirlerde en düşük kira bedeli ortalama 5 bin liradır. Ve esnafımızın çalışanlarına verdiği maaşlar devam etmektedir. 

Bu noktada Ekonomi Politikaları Başkanımız Erhan Usta, esnafa verilmesi gereken destekle alakalı şu ifadeleri kullanmıştır: 

Pandemi nedeniyle işyerlerini açamayan veya açsa da gelir kaybına uğrayan esnaf ve sanatkarlarımıza aylık 2 bin lira olmak üzere 6 ay boyunca karşılıksız yardım yapılmalıdır, kira stopaj oranı yılbaşından itibaren 6 ay sıfırlanmalıdır. Mart 2020’den sonra alınan kredilerin geri ödeme sürelerinin 1 yıl uzatılması ve bu nedenle oluşacak faizlerin Hazine tarafından karşılanması, vergi borçlarından kaynaklanacak ödemelerin 6 ay süreyle ertelenmesi ve her esnaf ve sanatkara çalışan başına 10 bin lira kredi verilmesi, kredi ödemelerinin 1 yıl geri ödemesiz 36 ay taksitle ödenmesi, kredi faizlerinin Hazine tarafından sübvanse edilmesi sağlanmalıdır.Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler ve diğer kamu idarelerinin kiracısı olan esnaf ve sanatkardan 6 ay süreyle kira alınmamalı, yılın kalanı için de kiralarının artırılmamalıdır."

Bizler de değerli başkanımız gibi, yerel yönetimler ve kira desteğinin haricinde hükümet desteğinin en az 2 bin lira olması gerektiğini düşünüyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum