Reklam

Ersoy: Bu maddeler işçilerin hayatını olumsuz etkileyecek

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, TBMM gündeminde olan çalışma hayatına ilişkin maddelere yönelik basın toplantısı düzenledi.

Ersoy: Bu maddeler işçilerin hayatını olumsuz etkileyecek
Editör: Mavi Kocaeli
25 Ekim 2020 - 16:46
HİZMET-İŞ Sendikası  Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bulunan ve çalışma hayatına ilişkin pek çok düzenlemeyi içeren yasa tasarısının başta 16, 28 ve 32. maddelerinin çalışma hayatını olumsuz etkileyeceğini savunarak çalışanların görüşü alınmadan onaylanmaması gerektiğini ifade etti.

"İŞÇİLERİN GÜVENCESİ ORTADAN KALKACAK"
Ersoy, maddenin kabulünden önce işçi sendikaları ile görüşülmesi gerektiğini ifade ederek açıklamasında şu ifadelere yer verdi;" Bu maddelerin bu şekilde kabulü işçilerin var olan özlük haklarının güvencesini ortadan kaldıracaktır. Biz de sayın genel başkanımızın ifade ettiği gibi; Bu torba yasa tasarının çalışanları direk olarak etkileyecek, 16. maddede kısmi zamanlı çalışmanın teşvik edilmesi ve yeni istihdam artışı sağlanması amacıyla getirilecek düzenlemenin amacına uygun olmadığını düşünmekteyiz. Çünkü esnek çalışma modellerinin sosyal güvence boyutunun hukuki alt yapısı zayıf olduğu bilinen bir gerçektir. Yine 28. madde ile “Belirli Süreli İş Sözleşmesi”nin kapsamı genişletilmek istenmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesinin işçilerin menfaatini yok etmek için kullanılmaması gerekmektedir" dedi.

"TASARI DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR"
 "Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamadıkları gibi iş güvencesi (işe iade davası) hükümlerinden de yararlanamamaktadırlar. Torba yasanın 32. maddede 25 yaş altında olup 10 günden az çalışma günü olan çalışanlara yönelik getirilmek istenen düzenleme ise çalışanların işsizlik, malullük, yaşlılık, ölüm, iş kazası, meslek hastalığı ve analık gibi hayati öneme sahip haklardan yararlanamaması durumunu ortaya çıkaracaktır. Bunu işçi sendikaları olarak kabul etmeniz mümkün değildir. Ülkemiz onca sıkıntılarla boğuşurken, çalışma hayatını, iş barışını bozacak olan bu tasarı Mecliste yasallaşmadan sosyal taraflar yani işçi sendikalarının bu konuda çekinceleri dikkate alınarak tasarı geri çekilmelidir.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum