En zengin Atatürk müzesi açıldı

29 Ekim Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümüne özel olarak İzmit Kapanca Sokak’ta yer alan Dünyanın en zengin Atatürk Müzesi, Atatürk’ün manevi torunu Tarihçi-Yazar Eriş Ülger’in de katılımı ile coşkulu bir şekilde açıldı

En zengin Atatürk müzesi açıldı
Editör: Mavi Kocaeli
29 Ekim 2020 - 15:53
Dünyanın en zengin Atatürk müzesi olarak geçen 400 eserlik müze olan Atatürk evi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açıldı. Tarihi yapı olarak varlığını sürdüren Kapanca Sokaktaki Yeşil Konak, ulu önder Atatürk’ün manevi torunu olan Eriş Ülger tarafından İzmit Belediyesine tahsis edilen 400 eserle birlikte Atatürk Müzesine dönüştürüldü. Atatürk Evi yoğun protokol katılımı ile coşkulu bir programla açıldı. Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde açılan Atatürk müzesine protokol ve vatandaş tarafından yoğun ilgiyle vardı. Eserleri tahsis eden Eriş Ülger’e Fatma Kaplan Hürriyet tarafından özel plaket ve çiçek takdim edildi.

ÜLGER, “EN ÖNEMLİ MİRAS”
Müzeye tahsis ettiği 400 eser ile müzenin açılışına katkı sağlayan Atatürk’ün torunu Tarihçi-Yazar Eriş Ülger, müzenin açılmanın kendisi için çok gurur verici olduğunu dile getirerek, “Müzeyi açmak için bana gelen Fatma Kaplan Hürriyet’e nasıl yapacağını sorunca, siz merak etmeyin Türkiye’yi buraya taşıyacağım dedi. Çanakkale Aydın Eskişehir belediyesinde bu denli kalabalık yoktu bu kadar insan toplayamadılar. Mustafa Kemal Atatürk o kadar mütevazi hayat yaşamışki. Burada kendisinin özel eşyaları var. Buradaki eşyalar Sabiha Gökçen tarafından gözyaşları ile verildi. Atatürk ile ilgili İzmit’te bırakılan en önemli mirastır. Çünkü Mustafa burada, Kemal burada” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET, “ATATÜRKÇÜ GENÇ YETİŞTİRECEĞİZ”
Daha önce tren garında Atatürk ile ilgili eserlerin bulunduğu müzede sergilemiştik. Çok ilgi görünce biz de burayı Atatürk’ün en zengin müzesini açmak istedik. Sevgili Eriş Ülger sayesinde burayı açıyoruz. İçeride Atatürk ile ilgili çok önemli eserler var. Daha fazla Atatürk’çü genç yetiştirmek için burayı açıyoruz.

EN ZENGİN MÜZE
Müzede sergilenen 200 obje ve 200 tablo ile birlikte 400'den fazla eser ile dünyanın en zengin Atatürk Müzesi olma özelliği taşıyor. Atatürk Evinde sergilenen eserler, Kurtuluş Savaşı öncesi ve Kurtuluş Savaşı dönemi ile birlikte Cumhuriyet dönemini, bayramları ve inkılapları tarihi bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum