Reklam

EMEP: İzmit'in değerlerine böyle sahip çıkılamaz!

İzmit Belediyesi önünde bulunan Tekel Binası kalıntısının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına Emek Partisi'nden de tepki geldi.

EMEP: İzmit'in değerlerine böyle sahip çıkılamaz!
Editör: Mavi Kocaeli
05 Nisan 2021 - 09:37
Emek Partisi Kocaeli İl Yöneticisi Reyhan Başaran imzasıyla yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Geçtiğimiz Cumartesi günü sokağa çıkma yasağının olduğu sabahın erken saatlerinde, 1. derece tarihi eser olarak ilan edilen ‘İzmit Tütün Bakım ve İşletme Evi’, halk arasında bilinen adıyla Tekel Binasının kalan duvarı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı" "Dönemin Tütüncüler ve Tekel İdaresi’ne ait İstanbul Tütün Bakım ve İşletme Evi’nden sonra ikinci büyük binası kabul edilen, dört bloklu, İzmit Tütün Bakım ve İşletme Evi, 1966 yılında tamamlandı. 1993 yılına gelindiğinde, tekel binasının deposunda çıkan büyük bir yangın neticesinde üç büyük bina tamamen yok oldu. Kalan yapıların da İTO ve Kocaeli Üniversitesi’nin hazırladığı raporlar sonucunda yıkılmasına karar verilmiştir. Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile korumaya alınan ‘İzmit Tütün Bakım ve İşletme Evi’nin tamamının 1994 yılında yıkılması büyük yankı uyandırmıştı. Harabe halinde kalan binalardan günümüze bir tek duvar kalıntısı bırakılmış, bölge park ve toplanma mekânı haline getirilmişti."

"TEK ADAM GİBİ YÖNETMEYİ BIRAKIN"
Kentin belleğine kazınmış bir yapının bir kepçe darbesiyle yıkılmasını kabul etmediklerini söyleyen Başaran, "27 yıldır duran bu duvar, güçlendirilerek daha kullanışlı bir mekan haline getirilebilirdi. Ama ‘ben yaptım oldu’ diyen anlayış, burayı halka dahi sormadan, bir dozer kepçesiyle yıktı! Bu tutum ve bu anlayış kabul edilemez, belediyecilik böyle yapılmaz, yapılamaz. Belediyeler; kenti halk ile yönetmeli, ‘Tek adam’ gibi davranmayı bırakıp, halkın isteği doğrultusunda hareket etmelidir. Kente dair yapılacak her şey, halkın onayına sunulmadan karar altına alınmamalıdır. Elbetteki Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir yerel yönetim anlayışı yoktur. Şehircilik adına yapıldığı iddia edilen her şey, atılan her adım, ihaleler yoluyla rantın paylaşımına dönüştürülmüştür. Onların belediyecilik anlayışında Kocaelilinin talepleri, ihtiyaçları yoktur, olamaz da. O nedenle de kentin belleğine kazınmış bir yapıyı bir kepçe darbesi ile yıkmakta da beis görmezler" ifadelerini kullandı. 

"KABUL EDİLEMEZ"
İzmit'in değerlerine "rekabet"in karıştırılmaması gerektiğini belirten Başaran, "Bilindiği üzere; İzmit Belediyesi’nin önünde bulunan yapıya ilişkin, İzmit Belediyesi’nin bir projesi olduğu, bu eseri yaşatmaya dönük adımlar atmaya hazırlandığı bir süreçte yaşandı yıkım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi; tüm İzmitlilerin, tüm Kocaelililerin ortak değeri olan bir yapıyı rakip gördüğü parti ve belediye başkanını egale etmek adına yıkmaktan geri durmayacağını da göstermiş oldu bu tutumuyla. Bu kabul edilemez, İzmit'in değerlerine böyle sahip çıkılamaz" dedi. 
 
"YAĞMA VE TALAN ÜZERİNE KURULU BELEDİYECİLİK!"  
Yaşananların 'yıkılan alt tarafı bir duvar' denilerek geçiştirilemez olduğunu vurgulayan Başaran, "Halka rağmen alınan her karar gibi bu yıkım kararı da 'ben yaptım oldu' anlayışının bir sonucudur. Bu belediyecilik anlayışının karşısında; halkın seçilmiş temsilcilerinden oluşan halk meclisleri ile yönetilen, karar alma ve uygulama süreçlerine halkın doğrudan katıldığı, halkçı ve demokratik bir belediyecilik anlayışı için mücadele edilmelidir. Emek Partisi olarak tüm Kocaeli halkını bu yağma ve talan üzerine kurulu belediyecilik anlayışına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Mutlu bir şehir ancak demokratik ve halkçı bir yerel yönetim anlayışı ile mümkündür!" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum