Dünyaca Ünlü markalardan şok eden Doğu Türkistan kararı

İsveçli moda zinciri Hennes ve Mauritz (H&M) tarihi bir karar alarak, Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin zorla çalıştırdığını belirterek, Çin'den tedarik akışını durdurdu. H&M firması, bundan sonra Doğu Türkistan bölgesinden pamuk ve türevi maddeleri almayacak. H&M'nin kararından sonra Nike, Adidas, Calvin Klein gibi markalardan da benzer açıklamalar geldi.

Dünyaca Ünlü markalardan şok eden Doğu Türkistan kararı
Editör: Mavi Kocaeli
18 Eylül 2020 - 17:14 - Güncelleme: 18 Eylül 2020 - 17:21
Doğu Türkistan'da insan hakları ihlallerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Çin'in pamuk ihracatında Doğu Türkistan bölgesini yoğun olarak kullandığı bilinirken, Uygur Türkleri'nin pamuk tarlası ve fabrikalarında zorunlu olarak çalıştırıldığı, haklarının verilmediği ve insanlık dışı muamelede bulunduğu ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü birçok giyim markasının zorla çalıştırılan Uygur Türkleri'nin ürettiği pamuklardan aldığı belirlendi. Konuyla ilgili olarak hazırlanan raporlar firmalara sunulmaya başladı.

Dünyaca ünlü giyim markası H&M'ye sunulan 60 sayfalık raporda, Çin'den tedarik edilen pamukların neredeyse tamamının Uygur Türkleri'nin zorunlu olarak çalıştırıldığı Doğu Türkistan'tan sağlandığı belirtiliyor.
 

YÖNETİM KURULUNDAN TARİHİ KARAR
H&M gelen rapolardan sonra yönetim kurulu üyelerini üst düzey toplantıya çağırdı. Sunulan rapordaki hak ihalleri karşısında nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği konusunda çözüm önerileri masaya yatırıldı. Çin'den alınacak pamukların insanların eziyetine dönüştüğü konusunda firma yetkilileri hem fikir olunca tarihi bir karar alındı; "Çin'den pamuk tedariği yapılmayacak."

İsveçli giyim devi H&M, Uygur müslümanları zorla çalıştıran Çinli iplik üreticisi Huafu Fashion ile ilişkisini bitireceğini ilan etti. Şirket, Doğu Türkitan'daki erhangi bir hazır giyim fabrikasında çalışmadığını ve artık bölgeden pamuk tedarik etmeyeceğini söyledi.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün (ASPI) Mart ayında yayınladığı bir düşünce kuruluşu raporu, H&M'nin boyalı iplik üreticisi Huafu'nun Anhui'deki fabrikası ile olan ilişkileri nedeniyle zorunlu işgücü transferi programından yararlananlardan biri olduğuna işaret etti.

H&M almış olduğu bu kararı kamuoyu ile de paylaştı. Firma, maliyet açısından kendilerini zorlayacak bu kararla, birçok dünya ünlü giyim markasına da örnek teşkil etti.

H&M'den sonra Çin'den pamuk ithalatı yapan birçok firmanın da anlaşmaları iptal edebileceği belirtiliyor.

DÜNYA ÜNLÜ MARKALAR PROTESTO EDİYOR
Nike, "Uygur veya diğer etnik azınlıkların istihdamı ile ilgili potansiyel riskleri tespit etmek ve değerlendirmek için Çin'deki tedarikçilerimizle sürekli bir çalışma yürüttüğünü" söyledi .

Calvin Klein ve Tommy Hilfiger'ın sahibi PVH Corporation, gelecek yıl Sincan'da fabrikalar ve değirmenlerle tüm ticari bağlantıları sona erdireceğini açıkladı.

Ikea, Doğu Türkistan bölgesinden pamuk tedarik etmeyi bırakacağını söyledi .

Adidas, The Guardian'a Doğu Türkistan'dan mal tedarik etmediğini, tedarikçilere de bunu yapmamalarını söyledi.

ÇİN ZULMÜ
Çin, Doğu Türkistan'daki kamplarda yaklaşık bir milyon Uygur'u tutmakla suçlanıyor. ASPI'ye göre, 2017 ve 2019 yılları arasında Doğu Türkistan'da kamplarda tutulan 80.000 Uygur Müslüman, Çin'deki fabrikalarda çalışmak üzere çıkarıldı. Düşük ücret ve maksimum fayda ile adeta bir sömürü haline gelen pamuk ipliği üretimi aktivistler tarafından da büyük tepki görüyor.

Kaynak:AYKIRI

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • vatandaş
  1 yıl önce
  bizim hükümet sözkonusu türkler olunca hiç bir şey yapmıyor ama orda araplar olsaydı dünyayı ayağa kaldırırdı.
 • Kaf-ı Türki
  1 yıl önce
  Zahiri olarak güzel. Ama bir taraftan bir kuşak bir yol projesi ve değişen güç dengesi , kendi aralarındaki mücadele olmasa böyle yaparlarmıydı , o da ayrı . Bakalım dünya nereye evrilecek . Amon ve Ra , ve diğerleri birbirine girdi .
 • İstanbullu
  1 yıl önce
  Allah o çin bozuntusu belasını ve cezasını varsın inşallah en kısa zaman az kaldı Rabim Uygur Türk kardeşime yardımcı olsun