DP WORLD yatırım platformunu 8.2 milyar dolara çıkarıyor

Altyapı temelli küresel tedarik zinciri çözümleri sağlayıcısı DP World ve küresel kurumsal yatırımcı Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) platformun toplam büyüklüğünü 8,2 milyar dolara (10,6 milyar Kanada doları) çıkaracak 4,5 milyar dolarlık (6 milyar Kanada doları) yeni taahhüdüyle liman ve terminal yatırımlarını büyüttüğünü duyurdu. DP World platformun %55’lik hissesini elinde tutarken CDPQ geri kalan %45’lik kısmını elinde tutuyor.

DP WORLD yatırım platformunu 8.2 milyar dolara çıkarıyor
Editör: Mavi Kocaeli
03 Eylül 2020 - 14:59

Faaliyetinin başladığı Aralık 2016’dan itibaren platform tüm dünyada ve varlık ömrü döngüsünün çeşitli aşamalarında 10 liman terminaline yatırım yaptı. Güçlendirilmiş platform mevcut coğrafyaların yanı sıra Avrupa ve Asya Pasifik gibi yeni bölgelerde alanını büyütmek için genişletilmiş bir kapsam ile varlıkları küresel olarak hedef almaya devam edecek. Yatırım platformu, terminallere bağlı lojistik servisleri gibi entegre deniz tedarik zincirinin büyük bir kısmını genişleterek yerleştirme ve çeşitlendirme hedeflerini gerçekleştirmeye çalışacak.
 
Sultan Ahmed Bin Sulayem, DP World Grup Başkanı ve CEO’su şunları belirtti: “DP World ve CDPQ arasındaki ortaklık çok başarılı oldu ve birbirimizin uzmanlıklarından faydalandık. Liman ve lojistik sektörü için fırsatlar çok büyük ve müşteri talebi küresel tedarik zincirinde büyük değişimleri tetikledikçe görünüm pozitif kalmaya devam ediyor. Sınıfının en iyisi, birbirine iyi bağlı limanlar ve etkili tedarik zincirleri küresel ticareti ilerletmede ve tesislerine en yakın iş ortamlarını beslemede aktif bir rol oynamaya devam edecek. Uzun vadeli vizyonunu paylaştığımız kararlı ortağımız CDPQ ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki önemli uluslararası ticaret konumlarını birbirine bağlayacak yeni yatırımlar üzerinde birlikte çalışmaya can atıyoruz.”
 
Emmanuel Jaclot, CDPQ Başkan Yardımcısı ve Altyapı Başkanı ise şunları söyledi: “Liman ve deniz terminali alanında birinci sınıf bir lider olan stratejik ortağımız DP World ile ilk iş birliğimizin başarısına dayanan güçlendirilmiş platform, akıllı ticaret ve lojistiğin geleceğini tasarlamaya yardım edecek yüksek kaliteli liman ve terminal altyapı varlıklarında yatırım alanı arıyor. Ortaklığımızda bir sonraki adımı atarken coğrafik menzilimizi daha da çeşitlendirecek ve benzersiz ölçüde zorlu bir dönemde dahi uzun vadeli temel eğilimler tarafından yönlendirilen bir sektörde yeni fırsatlar elde etmeye önem vereceğiz.”
 
COVID-19’un ve küresel tedarik zinciri durumundaki değişimlerin etkilerine rağmen liman sektörü büyük ölçüde esneklik gösterdi. Otomasyon ve dijital teknoloji alanında yakın tarihli stratejik yatırımlarla DP World, kapsamlı uçtan uca akıllı tedarik zinciri çözümleri sağlamak amacıyla deniz hizmetleri faaliyetleri ve dünyanın dört bir yanındaki liman ve terminal ağlarıyla birlikte lojistik kapasitesini güçlendirdi. Böylece DP World sektörde yaşanan mevcut değişimleri karşılamak ve dünyanın her yerinden müşterilerine yenilikçi çözümler sağlamaya devam etmek için iyi konum almış bulunmaktadır.
 
 
DP World Hakkında
Tüm dünyada ticaret akışına olanak sağlayan dünyanın her yerinde akıllı uçtan uca tedarik zinciri lojistiği sağlamada lider şirketiz. Kapsamlı ürün ve hizmet yelpazemiz deniz ve iç kısım terminallerinden deniz hizmetlerine ve teknoloji odaklı müşteri çözümlerine kadar entegre tedarik zincirinin tüm halkalarını kapsamaktadır.
 Bu hizmetleri altı kıtadaki 51 ülkede 127 işletmelik birbirine bağlı küresel bir ağ ve büyük ve olgun piyasalardaki önemli varlığımız ile sunuyoruz. Nerede faaliyet gösterirsek gösterelim, yaşadığımız ve çalıştığımız yerlerde ekonomilere ve topluluklara pozitif katkı sağlamak için çalışarak faaliyetlerimize sürdürülebilirlik ve sorumlu kurumsal vatandaşlık katıyoruz.
 134 ülkeden 56.000’den fazla çalışandan oluşan özel, çeşitliliğe sahip profesyonel ekibimiz müşterilerimize ve ortaklarımıza rakipsiz değer sunmaya kararlılıkla bağlıdır. Bunu küresel tedarik zinciri boyunca hükümetler, taşıyıcılar, tacirler ve diğer ilgililer ile olan karşılıklı faydaya dayalı ilişkilere ve ortak güven ile devamlı ortaklık temeline inşa edilmiş ilişkilere odaklanarak gerçekleştiriyoruz.
Ekonomiler, topluluklar ve gezegenimiz üzerinde olumlu ve sürdürülebilir etki sağlarken dünya ticaretini bölme ve en akıllı, en etkili ve yenilikçi çözümler oluşturma dijital vizyonumuzu daha da genişletmek için ileriyi düşünüyor, değişimi önceden seziyor ve endüstri lideri teknolojiyi kullanıyoruz.
 
DP World Yarımca Hakkında
Marmara’nın en büyük Konteyner limanlarından biri olarak 46 hektar alana kurulu olan DP World Yarımca limanınn kapasitesi yıllık 1,3 milyon TEU olup halen 500 kişiye istihdam sağlamaktadır.2015 yılında 550 milyon dolar yatırımla hayat geçen DP World Yarımca, İzmit Körfezi’nde amaca yönelik konteyner taşımacılığına hizmet veren ihtisaslaşmış ilk ve tek liman olmasıyla ve en ileri teknolojileri kullanıyor olmasıyla öne çıkıyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum