Reklam

Derince'nin köylerinde tarım ve turizm hamlesi

Hayata geçirdiği projelerle Derince’yi Kocaeli’nin yükselen yıldızı yapan Başkan Aygün, köylerde başlattığı çalışmalara da büyük önem veriyor. Hafta sonu köylerde ilk olarak Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri’nde incelemede bulunan Başkan Aygün ardından Tahtalı Göleti Doğa Park projesinin yapılacağı bölgeye gitti

Derince'nin köylerinde tarım ve turizm hamlesi
Editör: Mavi Kocaeli
05 Temmuz 2021 - 10:40
Gönül belediyeciliği şiarıyla yola çıkan ve ilçe halkına söz verdiği 41 projeyi bir bir hayata geçiren Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, köylerdeki projelere de özel önem veriyor. Yaptığı yatırımlarla köyleri merkezden ayırmayan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, bölgeye hitap eden iki önemli projenin startını vermişti. Başkan Aygün, hafta sonu Çınarlı Mahalle Muhtarı İbrahim Sümer ile birlikte bölgeye giderek çalışmalardaki son durumu yerinde inceledi. Başkan Aygün ilk olarak tamamlanmasıyla birlikte bölgeye ekonomik anlamda da çok önemli bir katkı sunacak olan Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen proje kapsamında Çavuşlu Mahallesi’ne inşa edilen Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri, içerisinde Süt Pastörizasyon Tesisi, Aspir Yağı İşleme ve Değerlendirme Tesisi ile Mısır Kurutma Tesisi’ni barındırıyor. Kalkınma yerelde başlar anlayışıyla hareket ederek köylerde tarımsal kalkınma hamlesini başlatan Başkan Aygün’ün öncülüğünde bölgede yer alan Çavuşlu, Geredeli, Karagöllü, Kaşıkçı, Tahtalı, Terziler ve Toylar’daki yedi mahallede aspir bitkisi yetiştiriciliği projesi start almıştı. Derince’de hasadı yapılan mahsullerden üretilen Taşköprü Aspir Yağı‘nın markalaşmasıyla birlikte bölgede kurulacak olan tesisler çok önemli bir işleve sahip olacak.

Tahtalı Göleti Doğa Park Projesi
Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün İshakçılar merkezli ziyaretinin ardından ikinci durağı ise Tahtalı Göleti oldu. Bölgede turizm potansiyelini ortaya çıkartarak aynı zamanda ekonomiye katkı sunacak olan Tahtalı Göleti Doğa Park projesi için Derince Belediyesi ekiplerinin hummalı çalışmaları devam ediyor. İlk etapta belediye ekipleri tarafından yolların tesviye edilip düzeltildiği, ot biçme ve küreme işlemleri ile yeşil alanların düzenli olarak bakımlarının yapıldığı gölet çevresi pırıl pırıl bir görünüme kavuştu. Ayrıca bölgede yerel halkın ürünlerinin satışını yapabileceği ürün satış alanı, şadırvan, mescit ve tuvaletlerin inşa çalışmaları ise tamamlandı.

Kamp Alanları. Karavan Park ve Tesisler
Tahtalı Göleti çevresinde incelemelerde bulunan ve burada piknik yapan vatandaşların görüş ve önerilerini alan Başkan Aygün, yaptığı açıklamada “Derince'mizi cazibe merkezi haline getirecek olan projelerimizi halkımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Tahtalı Göleti çevresine kazandıracağımız Doğa Park projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Bugün bölgeye giderek piknik yapan vatandaşlarımızla hasbihal ettik. Bölgede ürün satış alanı, şadırvan, mescit ve tuvaletlerin inşasını tamamladık. Kamp alanları, karavan park, günü birlik tesisler, rekreasyon alanları, kano alanı, hobi bahçeleri, bisiklet ve yürüyüş yolları ile Tahtalı Göleti Doğa Park projemizi halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum