Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan okullar için tarih verdi!

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor. Sokağa çıkma kısıtlaması, lokanta ve kafelerin durumu, okullarda yüz yüze eğitim başlayacak mı? Tüm gözler Erdoğan'ın açıklamalarında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan okullar için tarih verdi!
Editör: Mavi Kocaeli
01 Şubat 2021 - 20:22 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 09:22

Esasen Türkiye’de sorunların kaynağının 1960’tan beri hep darbeciler tarafından yapılan anayasalar olduğu açıktır. Anayası’nın ruhuna işleyen darbe ve vesayet izini silmek mümkün olmuyor. Meclis’teki anayasa hazırlığı, CHP’nin tutumu nedeniyle sekteye uğramıştır.

Belki de şimdi Türkiye’nin yeni anayasayı tartışma vakti gelmiştir. Anayasa çalışması gizli saklı yürütülecek bir çalışma değildir. Bu çalışma, milletin temsilcilerinin tamamı ile gerçekleştirilmesi gerekir. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız ile görüşmemizin ardından önümüzdeki günlerde yeni anayasa için harekete geçilmesini planlıyoruz.

Yaklaşık 650 bin emeklimizi kapsayan en düşük emekli maaş ödemesini 1000 liradan 1500 liraya çıkardı. SGK kapsamındaki tüm ailelerimize nakdi yardım yaptık. Ekonomiyi canlandırmak ve istihdamı korumak için bir dizi tedbirler kararlılıkla uygulanıyor. Bay Kemal, öyle gidip de çöp konteynerlerinin içerisinde vatandaşlarımızı aç ve sefil, yanlış haberlerle aldatamayacaksın. Zaten böyle söyledikçe de bak partin kendi içinde dağılmaya başladı.

Bugüne kadar çeşitli kesimlere verilen hibe desteklerinin rakamı 49 milyar lirayı geçti. Milletime sesleniyorum, 49 milyar lirayı geçti. Diğer SGK teşviklerimizle bu rakam, 71 milyar liraya ulaşıyor. Geçtiğimiz yıl salgın şartlarına rağmen 16 milyon turist sayısına ulaştık.

Dijital ortamda yapılan pazara giriş çalışmalarını destekledik. Mart 2020’den itibaren vergi yükümlülüklerini ve sosyal güvenlik kurumu prim ödemelerini 6 ay erteledik. 2,5 milyon vergi mükellefini rahatlattık. Sinema tiyatroda KDV fiyatlarını yüzde 1’e indirdik. Genel esnaf hizmetlerinde KDV’yi yüzde 8’e düşürdük.

Bu uygulamadan yararlanmak için şu ana kadar 7,5 milyon vatandaşımız, vergi dairlerine başvurdu. Salgın sebebiyle tamamen durdurulan kahvehane, sinema salonları gibi işletmelerin vergi yükümlülüklerini erteledik. Salgının en çok etkilediği kesim olan taksi, dolmuş, servis işletmecileri gibi esnafımızı doğrudan destek kapsamına aldık.

Böylece 1 milyon 240 bin esnafımız 3 ay süre ile ayda bin lira almaya devam etti. Büyükşehirlerde kira desteği yapıyoruz. Esnaflarımıza 5 milyar liranın üzerinde nakdi destek sağladık. Restoran ve kafe sahibi esnaflarımıza yeni hibe desteğinin müjdesini de geçtiğimiz günlerde açıkladı.

2020 yılında ciro kaybı yaşayan lokanta işletmeleri, azalan cirosunun yüzde 3’ü kadar hibe alabilecekler. Bundan sonra da esnafımızın, sanatkarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

Ekonominin üretimi, yatırım harcamaları oldukça güçlü seyrediyor. İmalat Sanayicileri Satın Alma Endeksi 8 aydır yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. Geçtiğimiz yıl salgına rağmen yatırım taleplerinin arttığını görüyoruz.

Türk lirasındaki güçlenme ve altın fiyatlarındaki güçlenme ile toplam borç stokumuz 173 milyar lira azaldı. Vatandaşlarımız da tasarruflar da Türk lirasına dönmeye başladı. 4 milyar dolara yakın döviz sattık. Ülkemizin risk primini düşürdük. Son 3 ayda 16 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti. Ekonomide sorumlu alanları da biliyoruz.

Bu sorunların üzerine gidiyoruz, gideceğiz de. Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketici cephesinde oluşturduğu tahribatın farkındayız. Milletimize ekmeğimizi ve aşımızı zehir etmesine izin veremeyiz. Sıkıntının kaynağına indiğimizde kimi tüccarların aç gözlülüğü yanında gıda fiyatlarında artan yüksekliği, kuraklığın da etkisi ile görüyoruz.

Özellikle uluslararası piyasalarda ayçiçeği yağında yüzde 50’yi bulan fiyatlar yaşandı. Avrupa’daki boş market rafları görüntülerinin arkasında yatan sebep de budur. Türkiye’de aldığımız önlemler ile bu görüntülerin yaşanmamasını sağladık.

Tarımsal büyüme ve ihracatta oldukça güzel gelişmeler yaşandı. Üretimin sürmesini temin edeceğiz. Çiftçilerimizin ekmeğe devam etmeleri için girdi maliyetlerinden korunmaları için de tedbirlerimizi alıyoruz. Gıda fiyatlarındaki oynaklığın azalacağını tahmin ediyoruz.

Öncelikle gıdada piyasa denetimini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum. Zincirin halkalarını değerlendirmeye ve gereken tedbirleri almaya başladık. Rekabet kuruluna da etkin bir şekilde harekete geçireceğiz. 2019’da Tarım Orman Şurası’nda alınan kararları da hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Özel sektörün de kendi üzerine düşenleri yapması gerekiyor.

Salgın tedbirlerini yeniden gözden geçirdik. Aşı çalışmaları önümüzdeki dönem için önemlidir. Korona virüsün mutasyona uğraması bizim de işimizi zorlaştırıyor. Bu küresel sağlık krizinin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Dünyada aşı tedariki krizi bizi yerli aşı çalışmalarına hız vermemiz gerektiğini gösteriyor. Yerli aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz.

Salgın tedbirlerinin sosyal hayat üzerindeki olumsuz etkilerini de gayet iyi biliyoruz. Bunların değerlendirmesini sürekli yapıyoruz. Milletimizin her kesiminden gelen seslere kulak veriyoruz. Kabinemizde bu değerlendirmeleri de ayrıntılı şekilde yaptık. Uzaktan eğitimde internete erişim nedeniyle olan sıkıntıyı dikkate alarak köy okullarının 15 Şubat’ta açılmasını kararlaştırdık. Ancak vaka artışının yaşandığı okullarda, eğitime yeniden ara verilebilecek.

8 ve 12..sınıfları ile ilkokul, özel okullardaki eğitim öğretimin 1 Mart’tan itibaren başlaması için çalışmalara başlanacak.

Yine vakaların belirli sayıların altına düşmesi ile esnaflara yönelik kısıtlamaların kalkması yönündeki takvimi de başlatmayı hedefliyoruz.

Yaklaşık 11 aydır sabırla tedbirlere riayet eden milletime teşekkür ediyor, bu duygularla sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Ayrıntılar geliyor...


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum