Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi tarafından Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfinin Karadeniz'de yapıldığı müjdesini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı
Editör: Mavi Kocaeli
21 Ağustos 2020 - 15:21 - Güncelleme: 22 Ağustos 2020 - 10:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü duyurduğu büyük müjdeyi açıklamak üzere Eyüp Sultan'da kıldığı cuma namazının ardından Dolmabahçe'deki ofisine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vatandaşlar sevgi seli gösterirken tekbirle uğurladı.

Ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü güneş paneli fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, cuma günü tüm Türkiye'ye büyük bir müjde açıklayacağını duyurmuştu. Erdoğan'ın sözleri sonrası Türkiye müjdeye kitlenirken, Karadeniz'de Tuna-1 bölgesinde faaliyet gösteren Fatih Sondaj Gemisi'nin büyük bir gaz rezervine ulaştığı iddia edildi.

Peş peşe paylaşımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı müjde öncesi sosyal medya da hareketli anlar yaşadı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medyadan peş peşe heyecanlandıran açıklamalar yaptı. Bakan Albayrak "Necip Fazıl Kısakürek'in "Surda Bir Gedik Açtık" şiirinden şu dizeleri paylaştı: Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes,Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es!" derken Fahrettin Altun ise "Müjdeler Olsun" hashtagiyle yaptığı paylaşımda "Memleketimiz için, gelecek nesiller için duyguda biriz. Sevinçte biriz. Hüzünde biriz. Bugün bir müjdemiz var. Heyecanda biriz." ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın tarihi açıklaması;

Bugün, ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız. Bilindiği gibi, enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük öneme sahiptir. Ülkelerin ortaya koyduğu vizyonların hayata geçmesi enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır.

Milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Eğer bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir. Suriye'de son yıllarda yaşananları düşünün. Biz mazlumların ve mağdurların bulunduğu yere giderken birileri doğrudan petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumla Libya'da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizi darbecilerden kurtarmanın mücadelesini verirken birileri yine petrol sahalarının dibinde bitivermiştir. Doğu Akdeniz'de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Hamdolsun biz önceliğimizi asla değiştirmedik. Hep önce insan, önce kardeşlik dedik. Hep önce mazlumlar ve mağdurlar dedik. Hep önce hak, hukuk, adalet dedik. İnsanlık bizde petrol, onlarda kalmış olabilir.

"RABBİM BİZE YENİ KAPI AÇTI"

İşte Rabbim bize bambaşka bir yerde hem de görümedik zenginlikte bir kapı açtı. Yarın benzer kapılar önümüzde açılacaktır. Çünkü artık bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var.

Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların öyle kiralama veya benzeri yöntemlerle değil doğrudan milli kuruluşlarımız aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık. Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını 2017 senesinde yeni baştan belirledik.

3 sondaj ve iki sismik araştırma gemimiz kendi personelimiz ile çalışmalarını sürütüyor. Dünya fiyatlarının hayli altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerle yaptığımız sondajların birim maliyeti de oldukça düşüktür. Sondaj ve sismik araştırmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Zaten öyle bir durum olsa bize nefes bile aldırmayacakları ortadadır. Yerli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık.

Tarihin en büyük doğalgaz keşfi

Şimdi müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum