Reklam

Cengiz Topel neden hala açılmadı?

Koronavirüs sebebiyle geçtiğimiz mart ayında sivil uçuşlara kapatılan Cengiz Topel Havaalanı aradan geçen altı aya rağmen hala sivil uçuşa açılmadı.

Cengiz Topel neden hala açılmadı?
Editör: Mavi Kocaeli
08 Ekim 2020 - 15:12

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle işletmeler zarar etti, bazıları bu ekonomik belirsizliğe dayanamayarak kapandı. Pandemi nedeniyle Kocaeli'de de bir çok işletme kapatıldı. Bunların arasında Cengiz Topel Havaalanı'da bulunuyordu. Büyük umutlarla açılan fakat sonrasında istenilen yolcu kapsitesine ulaşılamayan Kocaeli'nin tek havaalı 28 Mart'ta kısa bir süreliğine sivil uçuşlara kapatılmıştı. Aradan geçen altı aya rağmen hala açılmayan havaalanında, eylül ayında yapılan 203 uçuşta tek bir yolcu dahi taşınmadı. Havayolu şirketlerinin önümüzdeki ayda dahi Cengiz Topel'de uçuş planı bulunmuyor.

TEK BİR YOLCU BİLE TAŞINMADI
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Cengiz Topel Havalimanı’ndan yapılan uçuş sayısı, açık olduğu zamanlardan daha yoğun olmaya devam ediyor. Ağustos ayında 359 uçuş yapılan havalimanında bu ay yapılan uçuş sayısı 203 oldu. Biri yurt dışı olan ve özel uçuşların olduğu anlaşılan bu seferlerde ise tek bir yolcu bile taşınmadı. 2020 yılının ilk 9 ayında 1062 seferin yapıldığı havalimanından toplam 11 bin 620 yolcu geçiş yaptı.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
Havalimanları uçuşa kapatılmadan önce Cengiz Topel Havalimanı’ndan sadece Trabzon’a tarifeli uçuşlar vardı. Bu uçuşların yeniden ne zaman başlayacağı ise belirsiz. Konuyla ilgili Türk Hava Yolları hiçbir açıklama yapmadı. Şimdi vatandaşlar, her şey normalleşirken, Cengiz Topel Havalimanı’nın ne zaman normalleşeceğini merak ediyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum