Reklam

Bulut: Esnaf zor günler yaşıyor

Kocaeli Ticaret Odası Ekim ayı meclis toplantısı bugün Burhan Kasım Meclis Salonu’nda yapıldı. Mecliste Kocaeli esnafının ve iş insanlarının süreç nedeniyle büyük sıkıntılar çektiği konuşuldu.  Meclisin başlangıcında SMA hastalığına dikkat çekilmesi için Umut Elçileri Temsilcisi Murat Getirer mecliste sunum gerçekleştirerek SMA hastalığını anlattı.

Bulut: Esnaf zor günler yaşıyor
Editör: Mavi Kocaeli
28 Ekim 2020 - 13:47
Meclisi’nde Faaliyet Raporu’nun okunması için kürsüye KOTO Başkanı Necmi Bulut geldi. Bulut Faaliyet Raporu öncesi gerçekleştirdiği konuşmada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Bulut ardından esnafın zor günler yaşadığını söyleyerek; “Esnafın ayakta kalması için devletimiz bu zorlu dönemde yeni bir kredi desteği açıklamıştır. Bu sayelerde yeni destek paketiyle işletmelerin giderleri karşılanacak. İşçiye nakti destek ödeneği de yıl sonuna kadar uzatılmıştır. Hangi ödemeleri ötelersek öteleyelim bir bakmışsın ayın 1’i bir bakmışsın ayın 30’u. Bizim burada pandemi öncesi yapılan çalışmalara ve altı çizilen kurallara uymaya ve etrafımızdaki insanları uymaya teşvik etmeliyiz.

DÜZEN SAĞLAYAMIYORUZ
Yoksa bu taşıma suyla bu değirmen biraz daha döner lakin bu süreçte esnaf arkadaşlarımız bu sektörden elenmeye devam edecektir. Bakıyoruz bazen harfi harfine kurallara uyan insanlar varken bazı insanların hiç umurunda değil. Öncelikle canını dişini takan sağlık çalışanları açısından hoş bir durum değil. İşini yapmaya çalışan esnaf arkadaşlarımız açısından hoş bir durum değil. Kalabalık kitle müşterileri biz de özledik ne yazık ki ama bir oturma düzeni sağlayamıyoruz. Bu saygıyı da sağlayamadığımız sürece de bu süreci sağlam atlatabileceğimizi düşünmüyoruz. Dediğim gibi taşıma suyla değirmen ne kadar döner bilmiyoruz.” dedi.  

“ART NİYETLİ OLAN İLE OLMAYANI AYIRARAK…”
Sözlerinin devamında çek yasasına da değinen Bulut; “İş dünyası olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Yatırım almaya devam ediyoruz. Hem ekonomik hem de sağlık yönünden bu süreci inşallah sağlam bir şekilde geçiririz. Dün çek yasasıyla ilgili yapılan ziyarette ticari hayatını sürdürebilmek, vergi verebilmek, devlete katkı sağlayabilmek, istihdam sağlayabilmek için zor duruma düşen arkadaşlarımız var. Özellikle bu tür insanlar işini geliştirmeye çalışırken, pandemiden, anlamsız enflasyonun artış ve düşüşlerinden, doların artışından vs. faydalanması gerektiğini düşünüyorum. Çekinde bir karşı muhattabı var. Art niyetli olmayan ile olanı ayırarak arkadaşlarımızın bunlardan faydalanmasını düşünüyoruz. Komitelerimizin çeşitli çalışmaları var onlardan da ihtiyacı olan varsa çıkıp kendisini ifade edebilir. Lütfen pandemi kurallarına daha sağlam sarılalım. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.    

YÜZDE 56,82’SİNİ OLUŞTURDU
Necmi Bulut’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi İbrahim İbrahimoğlu, “Eylül ayında 794.271.80 TL gelirimiz, 1.446.836.27 TL giderimiz oldu. Eylül ayı sonunda toplam 6.495.580,17 TL gelir bütçemizin yüzde 44,80’ini oluşturdu. Toplam 8.239.224,55 TL gider bütçemizin yüzde 56,82’sini oluşturdu.”dedi.  

ÖDEMELERİN UZATILMASI
Faruk Bostan KOTO Meclis Üyesi; “Öncelikle olarak bu geçmiş dönemde 2020 yılı içerisinde üyelerimize can suyu gibi krediler verdik. Bunlar 6 ay ödemesiz bir yıl vade ile verilmişti. Aylar günler takip ediyor. Şu an da ödeme ayına girmiş bulunuyoruz. Üyelerimizin talebi ödemelerin 6  ay daha uzatılması. Bunu bir yılda ödeme değil de 2 yıl 3 yılda ödeyelim diyorlar.” dedi. Bostan sözlerinin devamında sicil affına da değinerek; “Komitemizde 2-3 sefer sicil affı için bu kararları aldık. Bu karar alındı ama bu kaç kişiye ulaştı? Kaç üyemiz bunu kullandı bilemiyoruz. Cezaevindekine af çıkıyor, vergi affı çıkıyor ama sicil affı çıkmıyor. Benim yaşadığım tecrübelere göre çek iki kişi arasında olmuyor. Tamam ben çek kesiyorum ama devlet benden her türlü parayı alıyor. Ödemezsem de haciz gönderiyor.  Çeki alamayan vatandaş daha da mağdur. Bu çekle ilgili bir kanun çıkacaksa vergileri, KDV müvekkilden almasınlar. Bu konuların gündeme getirilmesini arz ediyorum.” ifadelerine değindi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum