Reklam

BMW Group için üretilen lastikler uzmanlardan tam not aldı

Pirelli, BMW 8 Serisinin; en yeni modelleri Coupe, Gran Coupe, Cabrio ve M Sport için toplam 78 adet ‘terzi işi’ orijinal ekipman (OE) homologasyonlu lastik yarattı

BMW Group için üretilen lastikler uzmanlardan tam not aldı
Editör: Mavi Kocaeli
18 Ocak 2021 - 10:41

BMW’nin en lüks serisi olan 8 Serisi otomobillerde, en üst düzey performansı açığa çıkarmak ve en iyi güvenlik, kontrol ve hakimiyeti sağlamak için özel olarak geliştirilen 18 ila 20 inç Pirelli P Zero ve Cinturato P7 lastikler kullanılacak. Pirelli’nin ‘mükemmel uyum’ felsefesine göre yaratılan ve BMW Group’un lüks ‘grand touring’ serisi için orijinal ekipman olarak homologasyonu alınan lastikler, sürücü ve yolcuların her koşulda araç içinde en üst düzey konforla seyahat etmesini sağlarken otomobilin üstün performansına da katkıda bulunuyor. 

PİRELLİ MÜHENDİSLERİ GELİŞTİRDİ
Bu lastikler, ıslak zeminde mükemmel fren performansı sunarken düşük dönme direnciyle zararlı emisyonları azaltarak sürdürülebilirliği destekliyor. Pirelli mühendisleri tarafından BMW Grubu'nun performans beklentilerini karşılamak için geliştirilen lastikler, özel bir yıldız işareti taşıyor. Lastiklerde ayrıca Run Flat teknolojisinin de bulunması sayesinde lastik delinse veya aniden basınç kaybetse bile aracı kontrol altında tutmada çok büyük fayda sağlayan Run Flat lastikler sürücülerin 80 km/s hızla 80 kilometre daha yol alabilmesi ihtimalini sağlıyor.

TESTLERDE ÜSTÜN BAŞARI GÖSTERDİ
Pirelli’nin en sportif otomobillere yönelik yeni P Zero lastikleri, bu alanda uzman medya kuruluşlarının yürüttüğü testlerde üstün başarı gösterdi. Bu testler, lastiklerin hem ıslak hem de kuru koşullarda mükemmel hakimiyet sağladığını, ayrıca hassas direksiyon tepkisiyle dengeli geribildirim verdiğini ortaya koydu. Islak ve kuru zeminde fren mesafelerinin kısaldığı ve suda kızaklamaya karşı güçlü bir güvenlik payı olduğu da konuyla ilgili basında yer aldı. Sportif performansa gelince, Pirelli P Zero pistte test edilen tur sürelerinin de kanıtladığı gibi hem kuru hem de ıslak zeminde mükemmel sürüş kabiliyetine sahip olduğunu gösterdi.

ÖNEMLİ BİR SONUCU TEMSİL EDİYOR
Pirelli Ticari Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Mattia Bussacchini şu açıklamada bulundu: “Pirelli olarak lastik çeşitliliğimizle hem tüketicilerin hem de otomobil üreticilerinin değişik ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılıyoruz. BMW Group ile ortak geliştirme çalışması, 8 Serisi’ndeki tüm modellerin üstün performansını bütünleyen sırt desenleri ve lastik yapıları açısından farklı teknik çözümler yaratabilmemizi mümkün kıldı. Halen Pirelli portföyünde bulunan 3600’ü aşkın homologasyona eklenen bu yeni homologasyonlar, ortak geliştirme süreçleri ve hedeflerden elde edilen önemli bir sonucu temsil ediyor” dedi.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum