Reklam

Berat Albayrak: İşsizlik tüm dünyada arttı

Yeni Ekonomik Programı (YEP) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanıyor.

 Berat Albayrak: İşsizlik tüm dünyada arttı
Editör: Mavi Kocaeli
29 Eylül 2020 - 11:17

Ekonominin üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan YEP'le 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak.

Albayrak'ın konuşmasında satır başları şöyle: 

Bildiğiniz gibi yeni ekonomik programların ilkini eylül 2018’de açıklamıştık. O günlerde yurt dışı kaynaklı speküler kur ataklarını oluşturduğu dengesizlikle uğraşıyor ülkemiz. 

Uyguladığımız politikalarla ülkemiz inanılmaz bir dengeye geldi. Ağustos 2018’de 7,20’lere ilerleyen dolar kurunu 2019 yıl sonu itibariyle 5,95’lere indi. 50 milyar doların üzerindeki cari işlemler açığını cari fazlaya çevirdik.

Tam bu dengelenme sürecinin sonuna yaklaşırken Kovid 19 ile birlikte tüm dünya ile birlikte ekonomide inanılmaz bir sınanmaya başladık. İşsizlik bütün dünyada çok hızlı bir şekilde arttı. 

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybı başladı. Özellikle altın ithalatındaki artış ve turizm gelirlerindeki düşüşle bir bozulma ortaya çıktı. Bugün sizinle paylaşacağım program salgın sonrası yeni normale nasıl uyum sağlayacağımızı ortaya koyacak. 

SALGIN SÜRECİNDE YAPILANLAR

Bugün sizinle paylaşacağım program salgın sonrası yeni normale nasıl uyum sağlayacağımızı ortaya koyacak. Programı 3 temel hedef üzerine inşa ettik. İş piyasamızı ayakta tutmak, salgından etkilenen hane halkı ve işletmelere gerekli kaynakları sağlamak, tedarik zincirini ayakta tutmak. 

Tüm dünyada olduğu gibi bu süreçte parasal genişleme adımları attık. Kovid 19 salgını sürecinde açıkladığımız kredi paketlerinin toplam büyüklüğü 494 milyar liraya ulaştı. 

Hanelere 1000’er lira yardım sağladık. Kısa çalışma ödeneği süresini uzattık. İstihdamın sürekliliğini bu krizden en az etkilenmesi için adımlar attık. Sektör odaklı vergi indirimleriyle tüm işletmelere destek olduk.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum