Bakanlık karantina süresini kısalttı, Virüs testi pozitif çıkanlar ne zaman işe dönüyor?

Sağlık Bakanlığı, evdeki karantina ve izolasyon süreçlerinde güncellemeye gitti. Kamu kurumlarında uzun süreli karantinaların işleyişi aksattığı öne sürülürken, PCR testi pozitif çıkan hastaların karantina süresi 15'ten 10 güne düşürüldü. Böylece testi pozitif çıkan çalışan evdeki karantinadan sonra 10 gün içinde işe başlamak zorunda. Hastaların test yaptırmadan işlerine dönebilecek olması da dikkat çekti.

Bakanlık karantina süresini kısalttı, Virüs testi pozitif çıkanlar ne zaman işe dönüyor?
Editör: Mavi Kocaeli
07 Eylül 2020 - 16:49 - Güncelleme: 07 Eylül 2020 - 16:57

Sağlık Bakanlığı, evde izolasyon süresini değiştirdi; PCR testi pozitif hastalar 10. günün sonunda işe başlayabilecek

Sağlık Bakanlığı evde izolasyon süresini güncellerken, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) testi pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda ise semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyonun sonlandırılacağını ve işe dönülebileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Perşembe günü Covid-19 Rehberindeki Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon bölümünün "Covid-19 hastalarında izolasyonun sonlandırılması" kısmında değişiklik yaptı.
Rehberin eski halinde izolasyon süresi; a) hastanede yatmakta iken 48-72 saatlik izlem sonucunda evde izlenmeye uygun olduğu değerlendirilerek taburcu edilen hastalar ile b) hastaneye yatırılması gerekmediği için evde takip edilen hastalarda (her ikisi için de semptomlarının geçmesi koşuluyla) 14 gündü.

TEST YAPILMADAN İŞE DÖNECEKLER!
Rehberin 3 Eylül'de düzenlenen son halinde ise PCR testi pozitif olup evde izlenen semptomsuz ya da hafif vakalarda izolasyon süresi 10 güne indirilerek, izolasyon süresi sona erenlerin PCR testi yapılmaksızın işlerine dönebilecekleri belirtildi.

Aynı yönde bir düzenleme, 16 Ağustos tarihinde, yapılmış araştırmaların sonuçlarını değerlendiren ABD CDC (Hastalık Kontrol Merkezi) kurumu tarafından da yapılmıştı.

Salgının en yoğun olarak görülüğü İngiltere'de testi pozitif kişilere evde 10 günlük izolasyon öneriliyor ve böyle kişilerin birlikte yaşadıkları bir başka kişinin daha testinin pozitif olması durumunda izolasyon süresini 14 güne çıkarıyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • M -E- CELIK
    1 hafta önce
    sayın yetkılılere tekrar 65 yas ustu evlere kal cagrısı devletımızın emrıne amadeyız fakat buna deyısıklık yapılırsaa cok ıyı olur duyun toplantı veseragırısler yasak olsun fakat ıhtıyac dahılınde kısa mesefalı yerlere gıtmelerıne ızın vermelerı cok ıyı olur SAYIN VALIMIZE RICA EDERIZ SEN ARABA YA BINEMEZSIN DEDIKLERI ZAMAN ORADA YIKILIP KALYORUZ BIZLER KESIN KES KURALARA UYAN INSANLARIZ 65 YAS ALTILAR VURDUM DUYMAZLAR sımdıden tesekur ederız SAYGILARIMLA TC VATANDASI