Ayakta yolcu almazsa iflas edermiş!

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, ayakta yolcu taşımanın kaldırılması dahilinde şoförlerin adeta iflas edeceğini ifade ederek hezeyan dolu açıklamalarda bulundu.

Ayakta yolcu almazsa iflas edermiş!
Editör: Mavi Kocaeli
08 Eylül 2020 - 13:35


Oda Başkanının skandal sözleri gündeme bomba gibi düştü. Diğer sektörleri görmezden gelerek sadece ayakta yolcu uygulamasının kaldırılmasıyla “Biteriz” naraları atarak adeta Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu kararına meydan okuyan Oda Başkanı açıklamalarıyla şaşkınlık uyandırdı. Vakaların giderek arttığı bir dönemde devletin aldığı önleme karşı çıkan Kurt, insan sağlığını düşünmek yerine yine parayı düşündü. Kurt öyle bir açıklama yaptı ki, okuyan minibüsler kaldırıldı ve esnaf iflas edecek duruma gelecek zannetti. 

AYAKTA ALMAZSA BATACAKMIŞ
Ayakta yolcu almazlarsa batacaklarını ileri sürerek okuyanları güldüren ve Büyükşehir’den aldıkları maddi desteği unutan Kurt; “Sefer sayılarını arttırsan da Kocaeli’de bu yolcuyu kaldırmak çok zor. İstersen vagonları, trenleri koy yine altından kalkamayız. Ayakta kapasite olunca biz dolduruyorduk zaten otobüsleri şimdi bu yasak getirilirse çok sıkıntı yaşanacak. Tamam ben sefer saatlerini arttırayım ama benim mazotumu karşılamazsa ne anlamı olacak ki? Zaten biz pandemi döneminde zarar ediyorduk şimdi bu ayakta yolcu kaldırılırsa otobüs şoförleri biter. Bununla ilgili bize bir destek verilir, zararlarımız karşılanır o zaman belki olabilir ama topladığımız gelirle gider birbirini karşılamıyor. Bakın icradan bir sürü araç var. İnsanlar kredilerini, borçlarını ödeyemiyor. Ötelemeyi faizli yapıyor hepten batıyor. Çünkü ödeyemiyor. Bu süreci kaldırabilecek hiçbir çalışanımız kalmadı. Tabir-i caizse battık, bittik. Ayakta yolcular bizi kurtarıyordu. 12 metrelik arabayla 24 kişiyi götürüp getirirsen ne olacak? Gelirin giderini karşılamayacak ki. Ancak yolcuya fiyat farkı uygulanmalı.   

“BİZ Mİ GETİRDİK PANDEMİYİ?”
Herhangi bir fiyat uygulaması yapılmazsa ayakta yolcunun kaldırılması bizleri batırır ki battık zaten. Bu bizim suçumuz mu? Biz mi getirdik pandemiyi? Şoför araba senedini çıkartamıyor, vergisini çıkartamıyor. Gidin vergi idaresine sorun. İnsanlar araç giderlerini ödeyemiyorlar. Bizim gelir ve giderlerimiz belli. Bu şartlarda kim hayatlarını sürdürebilir? Adam geliyor, ‘ben çalışmıyorum’ diyor işi bırakıyor. Haklı. Nasıl çalışacak bu şartlarda? Çalışmaya mecbur olan arkadaşlar da çalışıyor. Başka gelirleri yok. Az çok kazanacağım direksiyon sallıyor. Bu süreçte araç sahipleri elinden geldiği kadar şoförlerin maaşlarını kesmedi. Başka bir destek yok. Araç sahipleri de şoförler de fedakarlık yaptı. Bu dönemde inanın ki büyük zorluklar çektik halen daha çekiyoruz. Bu ayakta yolcu uygulaması bizler için büyük sıkıntı olacak. Bakalım ne olacak?” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • CİCEKCİİİ
    3 hafta önce
    YIL:1 Haz 2017 - Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut bugün sabah saatlerinde Ankara,ya gitti neden gitti hatırlayalım KDV & 65 Yaş üstü için ve başardı belediyeden taşısada taşımasa 65 yaş için sabit ücret bağlandı.Zamınıda aldımı aldı Ben derimki Bu adam Kocaeli Büyükşehir BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLMALI ÖNCE BEN VERİRİM OYUMU BAŞARILI İSTEDİĞİNİ ALIYOR HE VATANDAŞ OLARAK CANIMIZI YAKIYORMU EVET AMA BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN KOCAELİ İHYA OLUR "TOPLU TAŞIMADA HİZMET BEKLEME AMA"