Reklam

"94 yılda 65 hükümet nimet miydi?"

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, eski hükümet sistemini nimet gibi sunanlara sordu: “94 yılda, 65 hükümet değişmesi nimet miydi? Türkiye’nin yatırıma, büyümeye, kalkınmaya ayıracağı yılları parti içi kavgalarınızla geçti” dedi.

"94 yılda 65 hükümet nimet miydi?"
Editör: Mavi Kocaeli
29 Eylül 2021 - 16:02
Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla eski hükümet sisteminde yaşanan kavgalara ve çok sık yaşanan hükümet krizlerine çeken Yılmaz, şöyle dedi: “Ben Başabakan olacağım” diye diye gezen muhalefet liderlerinin ortak talebi haline dönüşen “Eski Parlementer Sistemi” hatırlamakta fayda var. Bu sistemin tarihi, hükümet kavgaları, vesayet odaklarının gölgesinde Cumhurbaşkanı seçme kavgaları ve Milli İradeye karşı askeri darbelerle geçti. 94 yılda 65 hükümet değişti. Ülkemizin yıllarını heba eden, şimdi ise muhalefetin bir nimet gibi sunduğu sistemin sadece hükümet krizlerini bir hatırlayalım.
ŞAKA GİBİ AMA DEĞİL
Yıl 1946. Çok Partili Hayata Geçiş. İlk demokratik seçim (!) “açık oy gizli tasnif” olunca tabii ki kazanan CHP! İnönü Cumhurbaşkanı, hükümet CHP. Aynı parti içinde bile anlaşamazlar ve bir dönemde (4 yıl) 4 Hükümet kurulur: Recep Peker Hükümeti, (1.) Hasan Saka Hükümeti, (2.)Hasan Saka Hükümeti, Şemsettin Günaltay Hükümeti Şaka gibi değil mi? Değil. Buyurun devam edelim:
İNÖNÜ VE GEÇİNEMEDİĞİ CHP
1961 Seçimleri. 27 Mayıs darbesi sonrası ilk seçim. İnönü Başbakanlığında CHP-AP Hükümeti kurulur: 7 ay sürer. Yine İnönü Başbakanlığında CHP, YTP, CKMP Hükümeti kurulur: 18 ay sürer. Yine İnönü Başbakanlığında 33 Bağımsızla kurulan Hükümet: 14 ay sürer. Suat Hayri Ürgüplü Başbakanlığında AP, YTP, CKMP ve MP Hükümeti kurulur: 8 ay sürer. 4 yıl içinde 4 hükümet !
2 YIL İÇİNDE 4 HÜKÜMET
12 Mart 1971 Muhtıra sonrası: Askerin Başbakanı yine CHP’den Nihat Erim. CHP-AP zoraki koalisyonu kurulur; 8,5 ay sürer. Tekrar Nihat Erim Başbakanlığında CHP, AP, MGP Hükümeti kurulur; 3 ay sürer. Ferit Melen Hükümeti; 11 ay sürer. Naim Talu Hükümeti; 9 ay sürer. 2 yıl içinde 4 hükümet!
100 GÜN HÜKÜMET KURULAMAYAN DÖNEM
1973 Seçimleri: Ecevit 1. Parti olur. Hükümeti kuramaz. Demirel’e görev verilir, O da kuramaz. 100 gün boyunca ülkede hükümet kurulamaz. Asker, “CHP-AP KOALİSYONU KURULSUN YOKSA MÜDAHALE EDERİZ” diye tehdit eder. 1974 yılında MSP-CHP koalisyonu kurulur: 10 ay devam eder. Partiler Hükümeti kuramayınca Sadi Irmak Başbakan atanır ve Meclisten güvenoyu alamadan 5 ay devam eder. 1975 yılında Demirel, MSP, CGP ve MHP  Milleyetçi cephe hükümeti kurar: 2 yıl sürer.
%41 OY ALDI, HÜKÜMET KURAMADI
5 Haziran 1977 seçimlerinde Ecevit %41 oy alır. Hükümeti kurma görevi verilir. Kuramaz.
Azınlık hükümeti kurar, Meclisten güvenoyu alamaz ve 21 Haziran’da istifa eder. 21 Temmuz’da AP, MSP ve MHP 2. Milliyetçi Cephe hükümetini kurar. 6 ay sonra CHP tarafından hükümet düşürülür.
MOTELDE MİLLETVEKİLİ PAZARLIĞI
Ecevit, hükümet için ihtiyacı olan 13 AP Milletvekilini, Güneş Motel’de Bakan pazarlığı ile ikna eder ve hükümeti kurar. 7 ay içinde kurulan 3. Hükümet(!) 1979 yılında Ecevit istifa eder. Demirel, sağ partilerin dışarıdan desteklediği 10 ay sürecek bir Hükümet kurar. Ve 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi!
25 GÜNDE HÜKÜMET DÜŞTÜ
1991 seçimlerinden sonra DYP- SHP koalisyonu kurulur. 1993 yılında Özal’ın ölümü, Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasıyla dağılır.
Tansu Çiller’in Başbakanlığında tekrar kurulur.
1995 yılında Deniz Baykal CHP’ye başkan olur ve koalisyon dağılır. Çiller, azınlık hükümeti kurar ve 25 gün sonra hükümet düşer. Seçime gidilir.
DARBELER VE MUHTIRALAR
1995 seçimlerinden sonra hükümeti kurma görevi Erbakan’a verilir. Partiler yanaşmaz. Görevi iade eder. Tansu Çiller’e görev verilir o da kuramaz. Bu sefer Mesut Yılmaz hükümeti kurmakla görevlendirilir. ANAYOL hükümeti kurulur. 3 ay sonra Mesut Yılmaz istifa eder.
1996 yılında tekrar Erbakan’a görev verilir. Dönüşümlü Başbakanlık şartıyla REFAHYOL hükümeti kurulur. Bir yıl sonra 28 Şubat darbesiyle Erbakan istifasını verir ve hükümet düşer.
OKURKEN BİLE BUNALTAN SİSTEM
Askerin talebiyle DEMİREL hükümeti kurma görevini Mesut Yılmaz’a verir. ANAP, DSP ve DTP ile azınlık hükümeti kurulur.  CHP dışarıdan destek verir. 1999 yılında CHP’nin gensorusu İle hükümet düşer. Okurken bile bunaltıyor insanı değil mi?
İŞTE ÖZETİ BU
“Bu ülke bunları mı yaşadı?” diyorsunuz içinizden. Evet yaşadı. Sistem, siyasetin değil vesayet kurumlarının iktidarını devam ettirmesine, Milletin iktidar olamamasına ayarlanmıştı. Arada ayarı bozup tek başına iktidar olanlarda darağaçlarında sallandırıldılar. Muhalefetin ağız birliği ile istediği Parlementer Sistemin özet tarihi ve yaşanmış gerçek tablosu bu. Ağuyu altın tas içre sunarlar, bal da onun suç ortağı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum