2021 Başiskele'deki gençlerin yılı olacak!

Genc-i Ala programı ile gençlere yönelik projelerini tanıtan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, 2021 yılının Başiskele’deki gençlerin yılı olacağını söyledi

2021 Başiskele'deki gençlerin yılı olacak!
Editör: Mavi Kocaeli
15 Haziran 2021 - 12:17
Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü bugün Diva Garden Restoran’da Genc-i Ala projesinin tanıtımını yaptı. Programda birçok yaş grubundan gençler ve çocuklar yer aldı. Başkan Özlü’nün sunumu ve konuşmasının ardından Rapçi Resul Aydemir de Genc-i Ala programına özel yazdığı parçayı da programda canlandırdı.

“NASIL BİR BAŞİSKELE’DE YAŞAMAK İSTEDİKLERİNİ DİNLEDİK”
Programda sözü alan Başkan Özlü şu ifadeleri kullandı: “Hep gençlerle birlikte oldum. Hep gençlerle birlikte yol aldım. Onlarla birlikte koştum. Gönlüm her daim gençlerin ve gençliğin yanında oldu ve olmaya da devam edecektir. 2019’daki seçim çalışmalarında gençlerimizin Yasin Abisi olarak kendimizi tanıttık, bu temaslarda gençlerimizin taleplerini, beklentilerini, nasıl bir Başiskele’de yaşamak istediklerini dinledik. Kendimizi hep Başiskele’mizin gelecekteki sahiplerinin bugünkü emanetçileri olarak gördük. Tüm gelecek projeksiyonlarımızı gençlerin önerileriyle şekillendirmeye gayret ettik. Genç aklının Başiskele’nin geleceğine yön vermesini şiar edindik.

“İLK OLARAK GENÇLİK VE SPOR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ KURDUK”
Göreve geldiğimizde ilk işlerimizden biri gençlik faaliyetlerimizi büyük bir heyecanla yürütebileceğimiz Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğümüzü hayata geçirmek oldu. Bu kapsamda da birçok gencimizle doğa yürüyüşleri, spor etkinlikleri ve konserler gibi etkinliklerde buluştuk.
 
“İŞ ARAYAN VE İŞ VEREN ARASINDA KÖPRÜ”
Aynı zamanda Başiskele’mizin gençlerini yakından tanımak için hem gençlerimize, hem ebeveynlerine sorular sorduk. Profesyonel araştırma firmaları eliyle, sahada anket çalışmaları gerçekleştirdik. Bu anketlerden edindiğimiz en önemli önceliklerden birinin iş gücüne katılım olduğu geri bildirimi ile zaten seçim beyannamemizde de yer alan, Başiskele Kariyer ve İstihdam Merkezimizi (BAŞKİM) hayata geçirdik. Bu merkezimiz ile iş arayan ve işveren arasındaki köprü kurarak istihdama destek sağlıyoruz. Ayrıca mesleki eğitim kurslarımızla da gençlerimizin kendilerini geleceğe daha iyi hazırlamalarına olanak sunuyoruz.
 
“4-29 YAŞ ARASINI BAZ ALIYORUZ”
Nüfusun %46’sının genç olduğu bir kent olma şansını, fırsata çeviriyoruz. Bu kentin gencini her şeyin üstünde âlâ görüyoruz. Gelenekten geleceğe bu fırsatı harmanlayarak gençlerimizi iyi tanıyor ve onların istediği herşeyi önüne seriyoruz. Bugün birçok kurum gençlik faaliyetlerinde 18-30 yaş aralığını baz alırken, biz 4-29 yaşı baz alarak hizmetlerimizi planlıyoruz. Böylece sadece bugünün değil, yarının gençlerine de hizmet ediyor ve geleceğe yatırım yapıyoruz.
 
“YATIRIMLARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM ETTİK”
Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğümüzü kurduktan kısa bir süre sonra tüm dünya olarak mücadelesini verdiğimiz Koronavirüs salgınına rağmen gençlerimizle her fırsatta birçok etkinlikle buluştuk, onlarla temasımızı hiç koparmadık. Gençlerimize yönelik hizmetlerimize ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Daha sonra bunun adını koyalım dedik ve 2021 yılını gençlik yılı olarak ilan ettik.
 
“GÜZEL İŞLER YAPACAK BİR NESİL YETİŞTİRECEĞİZ”
Biz göreve geldiğimizde vatandaşlarımız, bizden her şeyden önce gönüllere dokunan işler güzel işler yapmamızı istedi. Biz bu şiarla yaptığımız işlere güzel işler dedik. Ama yaptığımız bu işler kadar önemli hatta daha da önemlisi bizden sonraki güzel işleri devam ettirecek bir nesil yetiştirmek. Biz gençlerimizin eleştirmeni değil yardımcısıyız. Biz gençlerimizin yol göstericisi değil yol arkadaşıyız. Biz gençlerimizin yoluna ışık tutan değil, onların ışığıyla geleceğimize yol yapanlarız. Tüm ekibimizle, tecrübemizle, heyecanımızla ortak geleceğimiz için daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz ve daha çok koşacağız.
 
“GELECEK GENÇLERİN ELLERİNDE YÜKSELECEK”
Gelişime, yenilikçi düşünceye, ahlâk odaklı, akılcı yaklaşıma sahip, geleceğe yön verme arzusu taşıyan bir gençlik hareketiyle güzel ahlâkı, sağlam duruşu, engin fikri ve zekasıyla, en derin manada Genc-i Âlâ ile gelecek gençlerin ellerinde yükselecek.
 
 
“GENÇLERİMİZE HİZMET EDEN BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ”
Tarihini, kültürünü ve manevi değerlerini bilen, siyasette, icraatta, faaliyette aktif, sporda, sanatta, bilimde maarif, kendine ve kentine her daim katkı sağlayacak vizyona sahip, sorumluluk sahibi âlâ bir gençlik hayal ediyoruz. Bu hayal ile kentimizde güzel işler yapıyor ve bu işleri daha ileriye taşıyacak âlâ bir gençlik modelini bugün itibariyle başlatıyoruz. Bu model katılımcı belediyeciliğin en önemli ayağı niteliğinde. Dijital çağda tamamen gençlerimize hizmet eden bir yeni nesil belediyecilik örneği aynı zamanda. Başiskele’de güzel işler bir bir hayata geçerken en önemli gücümüz geleceğe şekil veren gençlerin enerjisi, dinamizmi ve katılımcı yaklaşımı olacak. Geleneklerimiz ile geleceğimizin beklentilerinin pekişeceği birçok alanda hizmet sağlayan Genc-i Âlâ gençlik hareketi gençlerimize, gençliğimize ve güzel Başiskelemiz’e hayırlı olsun.


“YENİ NESİL BİR GENÇLİK MERKEZİ”
Başiskele’de var olan iş imkanını tüm gençlerimizin vasıflarıyla eşleştiriyor, birçok eve ekmek götürmeye vesile iş kapılarını aralamaya devam ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler sonucu yeni nesil bir gençlik merkezini ilçemize kazandıracağız. Bu merkezimizde greenbox stüdyolarından sanat atölyelerine, spor merkezlerinden toplantı salonlarına kadar kentin tamamına hizmet edecek, birçok gençlik organizasyonuna ev sahipliği yapacak kompleks bir yapı niteliğinde. Genç kardeşlerimizin bu merkezden çıkacağını sanmıyorum.
 
“GENÇHANE  VE GENÇBÜS”
Gençlik merkezlerini mahallelerde gençlerimizin ayağına kadar getiriyoruz. Başiskele lokasyon olarak dağınık bir yerleşime sahip. Her bölgedeki gençlerimiz bizler için çok kıymetli. Bu kapsamda Altınkent’teki Gençhanemiz hizmette. İkincisi de yolda. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En kısa zamanda da sizlere duyuracağımıza inanıyorum.  Gençlik nerede biz oradayız. Gençlik merkezlerimiz ve Gençhanelerimize erişemeyecek olan gençlerimiz için kilometrelerce yol yapıp gençliğe erişecek mobil hizmet aracımız. GENÇBÜS’ümüz de hizmetinizde olacak.
 
“MÜZİK OKULU VE DİL OKULLARIMIZI AÇIYORUZ”
Gençlik merkezlerimiz, gençhanelerimiz ve gençbüslerimiz gibi merkezlerimizde müzik okulları gerçekleştireceğiz. 4 yaşından 29 yaşına kadar sesten piyano, bağlama, gitara kadar birçok dalda müzik eğitimlerimiz devam ediyor. Bugünün olmazsa olmazı, kariyer ve mesleki gelişimde büyük öneme sahip yabancı dil eğitimi için dil okullarımızı planlıyoruz. İnglizce’den Arapça’ya kadar birçok dilde eğitimlerimizi planlıyor Eylül ayı gibi hizmete açmayı planlıyoruz.
 
“ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ KAPASİTESİ ARTACAK”
Kocaeli Üniversitesi ile işbirliği içinde yürüttüğümüz Başiskele Çocuk Üniversitemizin kapasitesini arttırarak 2. etabını açtık. Üniversitemizin zeka testleri ile ve komşu şehirlerden dahi öğrencilerimizin de yer aldığı okulumuz, geleceğin dâhilerini yetiştirmeye şimdiden âlâ bir gençliğe hizmet etmeye devam ediyor.
 
“BARBAROS MAHALLESİ’NE KİTAPHANE”
Başiskele’de yaşayan çocuklarımızın robotik ve kodlamadan ebru sanatına,
dramadan temel yaşam becerilerine, akıl oyunlarından bilimsel çalışmalara kadar
birçok branşta eğitim aldığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim merkezi. Pandemi ve kapanmalar dolayısıyla hizmet veremediğimiz çocuk akademisi hizmetlerini yaz boyunca sürdüreceğiz. Hatta şu anda genciala.basiskele.bel.tr web sitemize girerek online başvuru da yapılabilmekte. Gençlerimizin yine bizlerden istediği bir kütüphane ihtiyacı hasıl oldu. Barbaros Mahallesi’nde inşaatı devam eden gençlerimize hitap eden
önünde bir kafeterya da barındıran son derece şık mimarisi ile kentimize
büyük güzellik katacağına inandığım kütüphanemiz tamamlanıyor. Çocuklarımızın kitapla büyümesi ve kitap okuma alışkanlığı kazandırarak kitap sevgilerini arttırabilmek için ilçemizin ilk çocuk kütüphanesini yapıyoruz. Serdar Mahallesi’nde yer alan Fatih Sultan Mehmet Parkımızdaki belediyemize ait bir binamızı çocuklarımıza özel bir kütüphaneye dönüştürüyoruz.

 
“AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE MALZEME DESTEĞİ”
Spor okullarımızda keşfettiğimiz gençlerimizi de dahil edeceğimiz spor kulübümüzde birçok gencimiz amatör veya profesyonel sporcu imkanı bulacak. Başiskele Belediyespor’da birçok spor branşına yer vereceğiz ve gençlerimize sportif aktivite kadar sportif başarı imkanı da sunacağız. Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz Amatör spor kulüplerine malzeme desteği gibi tüm kulüplerimizin her zaman destekçisi olmaya da devam ediyoruz. Doğayla iç içe bir ortamda sadece gençlerin kullanabileceği alanda gençlerimiz kampa girecekler. Tepecik Mahallemiz’deki Tepecik Kamp Merkezimiz kamp organizasyonlarına en yakın zamanda ev sahipliği yapacak.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum