Reklam
Reklam

10 günlük SGK primin eksik deyip 67 aylık maaşını geri istediler

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),  2015 yılında emekli olan Yılmaz Kara isimli vatandaşın  '10 günlük SGK primin eksik'  gerekçesiyle  emekli maaşını kesti; üstelik geriye dönük 67 aylık,  143 bin lira borç çıkararak, tahsil edilmesini istedi.

10 günlük SGK primin eksik deyip 67 aylık maaşını geri istediler
Editör: Mavi Kocaeli
10 Kasım 2020 - 17:45 - Güncelleme: 10 Kasım 2020 - 17:56

İddialara göre Körfez yaşayan Yılmaz Kara isimli vatandaş, 2015 yılında SGK'ya emeklilik için dilekçe verdi. Yapılan incelemeler sonucunda emekli edildi. 5 yıldır emekli maaşı alan  Yılmaz Kara;  SGK'dan 5 ay önce kendisine bir tebligat karşısında şok oldu. Tebligatta '10 gün primin eksik hesaplanmış. Yasal faizi ile sana ödenen 143 bin lirayı kuruma geri iade edin' deniliyordu. Bu tebligat karşısında şoke uğrayan vatandaş, şimdi hukuk mücadelesi vermeye başladı. Maaşına güvenerek konut kredisi çeken mağdur vatandaş; şimdi konut kredisini dahi ödeyemiyor.

143 BİN LİRA GERİ İSTEDİLER

Yılmaz Kara, " Ben inşaatçıyım. Çeşitli zamanlarda çeşitli firmalarda çalıştım. Sonra SGK'ya müracaat ettim ve 5 yıl önce emekli oldum. O günden bu güne kadarda maaş alıyordum. 5 ay önce, '10 günlük pirimin eksik' diyerek SGK benden 143 bin lira talepte bulundu. Böyle bir şey olabilir mi? Yanlışlık varsa; benim suçum ne? 4-5 aydır maaş verilmiyor. Mağdur oldum. Konut kredisi çekmiştim, onu ödeyemiyorum. Bizim çocuğumuz olmuyor; evlatlık için müracaat edecektik; bu hayalimizde suya düştü. Bizim mağdur olmamıza neden olan SGK'nın bu yanlışı düzeltmesini acilen istiyoruz. Yanlış yapan kimse o cezalandırılmalıdır."dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum