Reklam

Mecliste ROTA tartışması

Mecliste ROTA tartışması
Editör: Mavi Kocaeli
14 Ocak 2021 - 15:52
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Meclis gündemi öncesi, önerge veren CHP ve İYİ Parti grubu Körfez liman Sahasının Genişletilmesi konusunda önerge verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Fevzi Canbaz ve CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, verdikleri önergede şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği gibi Körfez ilçesinde bulunan ve mülkiyeti Milli Emlak'a ait alanın yıllarca kullanım hakkı Körfez Belediyesi'ne aitti. Bu alanın iskele v.b yapıları önceki yıllarda kurucu belediye başkanı Hüseyin Avni Şirin tarafından yapılarak Körfez Belediyesine gelir sağlamış ve yıllarca belediyemiz buradan faydalanmıştır. Bir süre önce bahse konulu firma Körfez Belediyesini devre dışı bırakarak Milli Emlak tan kullanım hakkını almış ve ilçe belediyemizin hakkını aleni olarak gasp etmiştir.15.01.2021 tarihinde Rota Limanı tarafından Yarımca Kültür Merkezinde ÇED toplantısı yapılacaktır. Firma buradaki liman alanını büyüterek denizde dolgu alanı yapıp doğal hayatı yok edecektir. Rota Limanı, ÇED sürecinden sonra mevzuat gereği ilçe belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden de olumlu görüş alması gerekmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti grubu olarak talebimiz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu süreçte halkımızın yanında durarak firmanın gasp ettiği alan ile ilgili olumsuz görüş vermesidir.”

BİLGİSİZCE ELEŞTİRİ YAPIYORSUNUZ

Önergeye cevap veren Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Belediyemiz muhalefet tarafında bilgisizce yıpratılmaya çalışılıyor. Bunu hem CHP grubu hem de İYİ parti grubu tam konu hakkında bilgilendirmeden Körfez Belediyesi’ni suçladı. Her zaman yaptıklarını yapıyorlar. Bir beceriksiz varsa burada muhalefet beceriksiz.  Önümüzdeki seçimlerde millet size muhalefet yetkisi bile vermeyecek. Her konuşmanızda insafsızca eleştiri yapıyorsunuz. Belediyenin eski döneminde bir yedi dönümlük parseli ve 5 dönümlük hissesi vardı. Kullanımı belediyeye aitti. Burada işletme yapan firma kapasite artışı yaptırmak istiyordu. 2013 yılında hisse ve parsel ROTA limanına satılıyor. 

50 BİN TL LİK GELİR

Toplamda 50 bin liralık bir kira geliri söz konusuydu. Oradaki dolgu yapılan kışında 2018 yılına kadar milli emlakla sözleşmesi vardı. Süre 2018’de dolduğu için milli emlak ROTA limanıyla anlaşma yaparak onlara kiralamaya verdi. 1. İdare mahkemesinde dava devam ediyor. Belediyenin burda ne beceriksizliği var. Ben körfez halkına bırakıyorum. Vatandaşa doğru bilgi verin. Milleti kandıramazsınız. Şuanda mahkeme sürecinden dolayı buraya gemi yanaşamıyor. Bu iskele ve rıhtımla ilgili onay planları 1980 li yıllarda bakanlığın onayladığı bir plan.” İfadelerini kullandı

YORUMLAR

  • 0 Yorum