Reklam

Ulaşım sorunu için 30 milyonluk hizmet alımı

Bugün gerçekleştirilen Büyükşehir meclisinde alınan kararla Büyükşehir daha çok Kandıra, Derince ve Körfez bölgesinde bulunan köylerde yaşanan ulaşım sorunun çözmek için Büyükşehirin 30 milyonluk hizmet alım yoluna gideceği açıklandı. Bazı köylerde ise sorunu UlaşımPark A.Ş ile çözecek.

Ulaşım sorunu için 30 milyonluk hizmet alımı
Editör: Mavi Kocaeli
11 Şubat 2021 - 16:41
Büyükşehir Belediyesi’nin şubat ayı meclis toplantısı saat 15.00’de Uluslararası Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meclis Başkan Vekili Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgözbaşkanlığında gerçekleştirilen meclisin birinci oturumunun birinci bileşiminde 92 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,  Gebze’de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da yer aldığı TOGG programına katıldığı için meclise başkanlık edemedi. Mecliste ulaşım sorunu yaşanan köylerdeki sorunun çözümü için karar verildi. Büyükşehir sorunu Ulaşım Park ve hizmet alım yöntemi üzerinden çözecek.
HASTANE OTOPARKI ÜSRETSİZ OLSUN
Meclis toplantısında CHP grubu tarafından 3 soru önergesi verildi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ve Büyükşehir Meclis Üyesi Orhan Tanış imzasıyla verilen ilk soru önergesinde şu ifadelere yer verildi; “Kocaeli Üniversitesi Hastanesine gelen vatandaşların yoğun olarak kullandığı açık otopark alanı, büyükşehir tarafından genişletilmiş ve kapasitesi arttırılmıştır. Bu alan genişletilme çalışmasından sonra ücretli hale getirildi. Vatandaşlar bu alanın tekrar eskisi gibi ücretsiz olmasını talep etmektedir.”
BÜYÜKŞEHİR'DE KAÇ KİŞİ MEMUR YAPILDI?
CHP’liler tarafından verilen bir diğer soru önergesinde, “31 Mart 2019 ile 11 Şubat 2021 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden kaç kişi memur yapılmıştır?”  denildi. CHP grubu son önergesinde ise, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait taş ocaklarında 2019 yılından itibaren tüm ilçe belediyelerinin her birine ne kadar malzeme verildiği konusunda tarafımıza yazılı bilgi verilmesi arz ve talep olunur” ifadelerine yer verildi.
SINAV ÜCRETLERİ KARŞILANSIN
İYİ Parti Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş’ın imzası ile meclise sunulan önergede, sosyal yardım alan ve pandemide kapanan sektör çalışanlarının çocuklarının YKS sınav ücretlerinin karşılanması talep edildi.
“BELDE GARAJINI BÜYÜKŞEHİR ALSIN”
MHP Grup Başkan Vekili Ertam Peker meclis toplantısında yaptığı konuşmada,  “Körfez Belediyesi SGK vergi borcunu ödemek için SGK ve Milli Emlak’a bir takım yerler tahsis etti.  Körfez’in kalbi belde garajı Büyükşehir Belediyesi tarafından alınsın” dedi.  İYİ Parti Grup Başkan Vekili Fevzi Canbaz da MHP’li Peker’e katılarak , “Körfez’de bir takım yerler SSK ve Milli Emlak’a devredildi. Körfez’in kalbi olan Belde Garajı Büyükşehir Belediyesi tarafından alınsın. Bunu sadece muhalefet değil, AK Partili arkadaşlarımız da istiyor. Yarın birilerinin eline geçecek burası. 53 milyon liralık bir rakam, çok da büyük bir rakam değil” diye konuştu.
 KİRALAR ARTTI
Büyükşehir meclisinde bu yıl pandemi dolayısıyla kira desteği verilen esnaflar dışında kalan Sebze ve Meyve Hali esnafının kiralarına zam yapıldı. Gebze Halinde mevcut yıllık kiralar KDV dahil 12 bin 575 liradan 12 bin 922 liraya, İzmit Halinde ise yıllık kiralar 23 bin 716 liradan 24 bin 371 liraya yükseltildi. Pandemi sürecinden en az etkilenen kesim olması nedeniyle hal esnaflarının kiralarına düşük bir zam yapıldığı belirtildi.
ULAŞIM SORUNUNA 30 MİLYONLUK ÇÖZÜM
Meclisin en önemli gündem maddelerinden biri olan kırsal bölgelerde yaşanan ulaşım sıkıntısı çözüme kavuşturuldu. Büyükşehir daha çok Kandıra, Derince ve Körfez bölgesinde bulunan köylerde yaşanan ulaşım sorunun çözmek için hizmet alım yoluna gidecek. Bazı köylerde ise sorunu UlaşımPark A.Ş ile çözecek. Hizmet alım yöntemi için 3 yıllığına ihaleye çıkılacak. Hizmet alım yöntemi ile kırsal bölgelerin ulaşım sorunun çözmek için Büyükşehir’in yaklaşık 30 milyon lira bütçe ayırdığı öğrenildi.
OTURUM PARASI ADAK'IN AİLESİNE VERİLSİN
Kartepe Belediyesi CHP Meclis Üyesi Tugay Adak geçtiğimiz gece maddi sıkıntıları nedeniyle 42 Evler Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son vermişti. Bu olayı mecliste gündeme getiren Saadet Partisi Grup Başkan Vekili Mustafa Gürsoy, “ Meslektaşımız olan Meclis Üyesi bir arkadaşımız hayatını kaybetti. Talihsiz bir şekilde vefat etti ve  basında çıktı hepimiz çok üzüldük. Oturum ücretlerimizi bu kardeşimizin ailesine verelim istiyoruz” dedi. Başkan Büyükgöz görüşülerek karara bağlanacağını belirtti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum